W dniu 31 lipca br. weszła w życie ustawa z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 873).
Ustawą tą, oprócz szeregu zmian przepisów szczegółowych dotyczących spółdzielni mieszkaniowych (art. 1 obejmujący 39 zmian ustawy) wprowadzono zmiany w:
- ustawie z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848, z póżn. zm.) - art. 2 obejmujący 6 zmian,
- ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 167, poz. 1398, z późn. zm.) - art. 3.
W ustawie - Prawo spółdzielcze zmiany dokonano w:
- art. 18 § 2 pkt 3 - w którym określono, że członek ma prawo do:
otrzymania odpisu statutu i regulaminów, zaznajamiania się z uchwałami organów spółdzielni, protokołami obrad organów spółdzielni, protokołami lustracji, rocznymi sprawozdaniami finansowymi, umowami zawieranymi przez spółdzielnię z osobami trzecimi, z zastrzeżeniem art 81 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych; - art. 31 - w którym określono, że:
Zarząd spółdzielni powinien wydać każdemu członkowi na jego życzenie odpis statutu oraz regulaminów wydanych na podstawie tego statutu; - art. 45 § 4 - w którym ograniczono, że:
Kadencję rady określa statut, z zastrzeżeniem art 82 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych; - art. 59 § 4 - który otrzymał brzmienie:
W spółdzielniach, w których walne zgromadzenie zostaje zastąpione przez zebranie przedstawicieli, z zastrzeżeniem art. 83 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, organami tych spółdzielni są także zebrania grup członkowskich. Zasady podziału członków na grupy członkowskie i zasady działania tych zebrań określa statut.
Powyższe wyżej wymienione zmiany mogą sugerować, że niektóre, wymienione wyżej przepisy wprowadzone ustawą z 14 czerwca 2007 r. do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, powinny obowiązywać również w innych niemieszkaniowych spółdzielniach, w tym m.in. w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych.
W naszej ocenie, użyte przez ustawodawcę sformułowanie z zastrzeżeniem ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ma charakter formalny i wskazuje na odmienność uregulowania niektórych przepisów części ogólnej ustawy - Prawo spółdzielcze wobec spółdzielni mieszkaniowych.
Oznacza to, że w odniesieniu do innych typów spółdzielni, w tym również rolniczych spółdzielni produkcyjnych, dotychczasowe regulacje pozostają bez zmian i nie zachodzi konieczność dokonywania z tego tytułu zmian w statutach spółdzielni w terminie do 30 listopada 2007 r.
Innymi słowy - nadal statuty spółdzielni rozstrzygać będą o zakresie kadencji rady nadzorczej (komisji rewizyjnej) oraz o powoływaniu zebrania przedstawicieli i zasadach funkcjonowania grup członkowskich, a członkom spółdzielni przysługiwać będą dotychczasowe uprawnienia w dostępie do dokumentów.
Ponadto w ustawie dodano:
art. 108b - w którym określono szczegółowo tryb postępowania przy wyodrębnieniu ze spółdzielni części majątku;
pkt 5 w art. 267c - w którym uzupełniono katalog wykroczeń, za które grożą sankcje karne dla członków Zarządu lub likwidatora.
Szersze omówienie zmian znajduje się w Biuletynie Informacyjnym Nr 7/2007 r.
Tekst jednolity ustawy - Prawo spółdzielcze według stanu prawnego na 31 lipca 2007 r. można znaleźć tutaj.