Krajowy Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych jest dobrowolną i samorządną organizacją spółdzielczą, działającą na podstawie ustawy - Prawo spółdzielcze i innych ustaw oraz przyjętego przez siebie statutu.
Członkami Krajowego Związku mogą być:
- rolnicze spółdzielnie produkcyjne, przetwórcze i usługowe,
- inne spółdzielnie i jednostki pracujące na rzecz kompleksu żywnościowego i wsi,
- wojewódzkie i regionalne związki rewizyjne, a także organizacje społeczne i gospodarcze zrzeszające wyżej wymienione jednostki spółdzielcze oraz rolników indywidualnych.
Krajowy Związek może zrzeszać również zgodnie z przepisami prawa podmioty zagraniczne, których zakres działalności odpowiada przedmiotowi działania Krajowego Związku.
Podstawą przyjęcia do Krajowego Związku jest złożenie przez zainteresowaną spółdzielnię lub inną jednostkę organizacyjną pisemnej deklaracji wraz z uchwałą walnego zgromadzenia spółdzielni, a w odniesieniu do innych jednostek lub organizacji - upoważnionego organu statutowego, potwierdzającą wolę przystąpienia do Krajowego Związku.
Członkostwo w Krajowym Związku powstaje z chwilą podjęcia przez Zarząd Związku uchwały w tej sprawie i wymaga wniesienia wpisowego w wysokości 300 zł w terminie 30 dni od daty zawiadomienia o przyjęciu w poczet członków.
Jednym z podstawowych obowiązków członków Krajowego Związku jest okresowe wpłacanie składek na wykonywanie zadań statutowych Związku na zasadach i w wysokościach określanych corocznie w uchwałach Rady Krajowego Związku.
Członkowie Krajowego Związku mają prawo:
- brać udział przez swych delegatów w obradach Zjazdu Delegatów, uczestniczyć w wyborach do organów Krajowego Związku oraz oceniać jego działalność,
- korzystać z prowadzonej przez Krajowy Związek działalności statutowej na zasadach określonych przez Radę Krajowego Związku,
- wnioskować o przeprowadzenie lustracji działalności spółdzielni,
- zgłaszać wnioski, opinie i postulaty w sprawie działalności Krajowego Związku.
Ponadto terminowe regulowanie składek członkowskich upoważnia członków Krajowego Związku do:
- bezpłatnego otrzymywania "Biuletynu Informacyjnego";
- korzystania z ulg w uiszczaniu należności za lustrację;
- korzystania z ulg w opłatach za udział w seminariach szkoleniowych;
- korzystania z indywidualnych porad prawnych, ekonomicznych i organizacyjnych, związanych z funkcjonowaniem spółdzielni;
- bezpłatnego zamieszczania na stronie internetowej Krajowego Związku ofert i informacji dotyczących prowadzonej działalności produkcyjnej, usługowej i handlowej;
- korzystania w pierwszej kolejności z innych usług świadczonych przez Krajowy Związek.