Polish (PL)
Polish (PL)
English (en-GB)

Przesunięcie terminu stosowania podpisu elektronicznego w rozliczeniach z ZUSem

Jak podaliśmy wcześniej na naszej stronie internetowej Sejm RP uchwalił zmiany ustawowe, powodujące przesunięcie w czasie obowiązku stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego w rozliczeniach z ZUS.

   Ta korzystna dla wszystkich płatników składek, którzy rozliczają składki ubezpieczeniowe za więcej niż 5 osób, zmiana wprowadzona została ustawą z 13.06.2008 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 127, poz. 817), która weszła w życie 17.07.2008 r.

   Zgodnie z w/w ustawą - dokumenty określone w art. 47a ustawy z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74, z późn. zm.), tj. zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, imienne raporty miesięczne, deklaracje rozliczeniowe oraz inne dokumenty niezbędne do prowadzenia kont płatników składek i kont ubezpieczonych (oraz korekty tych dokumentów) mogą być przekazywane do ZUS bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym, przy wykorzystaniu otrzymanych przez ZUS sprzed 21 lipca 2008 r. certyfikatów niekwalifikowanych - do czasu utraty ważności tych certyfikatów. Termin ważności tych certyfikatów nie może być dłuższy niż jeden rok.

   Powyższe przepisy oznaczają, że wszystkie spółdzielnie, które posiadają obecnie ważne certyfikaty niekwalifikowane i przy ich użyciu przekazują dokumenty ubezpieczeniowe do ZUS drogą elektroniczną, korzystając z aktualnego programu PŁATNIK, mogą nadal to czynić do dnia utraty ważności swojego certyfikatu.

   Po upływie tego terminu - będą zobowiązane do zaopatrzenia się w urządzenia niezbędne do stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego i przejścia na przekazywanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych wyłącznie przy użyciu tego podpisu.

   Decyzja o przesunięciu terminu wprowadzenia bezwzględnego obowiązku stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego w rozliczeniach z ZUS (pierwotnie był to 21.07.2008 r.) miała na celu złagodzenia skutków organizacyjnych i finansowych, wynikających z konieczności nabycia w krótkim czasie certyfikatów kwalifikowanych przez znaczną część płatników składek. Obecnie - po dokonanych zmianach - proces ten będzie następował sukcesywnie, w miarę upływu terminów ważności posiadanych obecnie przez płatników certyfikatów niekwalifikowanych otrzymanych przez ZUS.

   Należy zatem pilnować tych ważnych terminów i odpowiednio wcześniej podjąć starania o wyposażenie się w certyfikat bezpiecznego podpisu elektronicznego i urządzeń niezbędnych do jego używania.

   Informujemy dodatkowo, że zgodnie z wyjaśnieniami Centrali ZUS - od 21.07.2008 r. w Centrum Certyfikacji wyłączone zostały usługi wystawiania nowych i odnawiania unieważnionych lub uszkodzonych certyfikatów niekwalifikowanych.

   Oznacza to, że nie będą odnawiane certyfikaty, których ważność wygasa po 20.07.2008 r., natomiast w przypadku unieważnienia certyfikatów, których termin przekraczał 20.07.2008 r. - będzie wystawiany duplikat certyfikatu z nowymi kluczami, ale z datą ważności ostatniego unieważnionego certyfikatu.

   Przypominamy, że szczegółowe omówienie trybu postępowania przy nabywaniu certyfikatów bezpiecznego podpisu elektronicznego (w tym - wykaz podmiotów upoważnionych do wydawania tych certyfikatów i sprzedaży urządzeń związanych z nimi) zamieściliśmy w nr 2/2008 "Biuletynu Informacyjnego".