Informujemy, że w dniu 25 lipca br. Sejm RP odrzucił w pierwszym czytaniu "prezydencki" projekt ustawy o spółdzielniach.
Za odrzuceniem projektu ustawy głosowało 283 Posłów, a za skierowaniem go do dalszych prac legislacyjnych - 162 Posłów (156 z PiS i 6 niezależnych).
Jak informowaliśmy wcześniej, w kwietniu br. Prezydent RP Lech Kaczyński skierował do Sejmu projekt nowej ustawy o spółdzielniach, która miała zastąpić dotychczasową ustawę z 16.09.1982 r. - Prawo spółdzielcze.
Przygotowany przez ekspertów z Kancelarii Prezydenta projekt nowej ustawy spółdzielczej nie był konsultowany wcześniej z Krajową Radą Spółdzielczą i głównie z tego powodu wywołał dużą krytykę środowiska spółdzielczego. Zamieszczone w nim regulacje prawne nie tylko nie wprowadzały nowatorskich rozwiązań, ale w wielu przypadkach wręcz komplikowały dotychczasowe przepisy odnoszące się do funkcjonowania spółdzielni, jej organów statutowych oraz uprawnień członków spółdzielni.
W odniesieniu do związków spółdzielczych i Krajowej Rady Spółdzielczej - nowe przepisy ingerowały w samorządność i niezależność tych organizacji oraz wprowadzały regulacje niezgodne z Konstytucją RP.
Dla środowiska rolniczej spółdzielczości produkcyjnej dodatkowym argumentem do negatywnego stosunku do projektu nowej ustawy był fakt, iż pominięto w nim całkowicie szczególne regulacje dotyczące tej branży spółdzielczej, pozostawiając w tym zakresie dotychczasowe przepisy Prawa spółdzielczego.
W wyniku podjętych wspólnych działań Krajowej Rady Spółdzielczej i niektórych krajowych związków spółdzielczych, w tym Krajowego Związku Rewizyjnego RSP, "prezydencki" projekt ustawy o spółdzielniach został odrzucony przez Sejm RP w pierwszym czytaniu.
Stanowisko środowiska spółdzielczego poparły w pełni Kluby Parlamentarne PO, Lewicy i PSL oraz Koła Poselskie SDPL-NL, DKP.