Polish (PL)
Polish (PL)
English (en-GB)

"Mała" nowelizacja Prawa spółdzielczego

Jak informowaliśmy wcześniej - od lutego br. trwały w Sejmie RP prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo spółdzielcze.

Głównym celem nowelizacji było dostosowanie przepisów odnoszących się do liczby założycieli spółdzielni - osób fizycznych i osób prawnych do regulacji dotyczącej tej kwestii w przepisach o grupach producentów rolnych.

Informujemy, że prace nad w/w projektem zostały zakończone i Sejm na posiedzeniu w dniu 25 lipca br. uchwalił ustawę o zmianie ustawy - Prawo spółdzielcze. 

W/w ustawą wprowadzono następujące zmiany do ustawy - Prawo spółdzielcze:

  • w art. 6 dodano nowy § 2a określający, że:

"Osoby fizyczne oraz osoby prawne prowadzące gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub prowadzące działalność rolniczą w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej wyłącznie w celu organizowania się:

1)   w grupy producentów rolnych w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983, z późn. zm.),

2)   we wstępnie uznane grupy producentów owoców i warzyw oraz uznane organizacje producentów owoców i warzyw w rozumieniu ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego (Dz. U. z 2008 r. Nr 11, poz. 70 i Nr 52, poz. 303)

- mogą założyć spółdzielnię, której liczba założycieli nie może być mniejsza od pięciu."

  • w art. 15 zmieniono treść § 1, w którym obecnie określono, że:

"Spółdzielnia liczy co najmniej dziesięciu członków, a spółdzielnia produkcji rolnej oraz spółdzielnia, o której mowa w art. 6 § 2a, co najmniej pięciu członków, o ile statut nie wymaga liczby większej."

  • w nowym art. 46a określono, że:

"W spółdzielni, o której mowa w art. 6 § 2a, oraz w spółdzielni produkcji rolnej w której liczba członków nie przekracza dziesięciu, nie powołuje się rady, o ile statut nie stanowi inaczej. W tym przypadku kompetencje rady wykonuje walne zgromadzenie członków."

Powyższe regulacje oznaczają, że minimalna liczba założycieli spółdzielczej grupy producentów rolnych (osób fizycznych i prawnych) powinna wynosić 5 osób. Liczba ta obowiązuje również przy dalszym funkcjonowaniu spółdzielni, chyba, że statut danej spółdzielni wymaga liczby większej.

Zwracamy przy tym uwagę, że w/w liczby obowiązują nadal bez zmian w odniesieniu do spółdzielni produkcji rolnej (a więc również - do rolniczych spółdzielni produkcyjnych).

Informujemy dodatkowo, że w wyniku działań podjętych przez Zarząd Krajowego Związku Rewizyjnego RSP we współpracy z Krajową Radą Spółdzielczą - udało się wprowadzić do ustawy - Prawo spółdzielcze nowy przepis określający, że w spółdzielczych grupach producentów rolnych oraz w spółdzielniach produkcji rolnej, w których liczba członków nie przekracza 10 osób, możliwe jest niepowoływanie rady nadzorczej. W takiej sytuacji kompetencje tego organu wykonuje walne zgromadzenie spółdzielni.

Omawiana ustawa nowelizująca została rozpatrzona przez Senat RP na posiedzeniu w dniach 6-8 sierpnia br. i  przyjęta bez uwag. Obecnie oczekuje ona na podpis Prezydenta RP.