Do Laski Marszałkowskiej skierowany został poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo spółdzielcze.
Inicjatywę ustawodawczą w powyższej sprawie podjęła grupa Posłów z Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, reprezentowana przez Posła Mirosława Maliszewskiego.
Projekt zmiany Prawa spółdzielczego powstał w wyniku doświadczeń przy tworzeniu spółdzielczych grup producentów rolnych, które wykazały pewną niezgodność przepisów dotyczących trybu powstawania tego typu spółdzielni, określonego w Prawie spółdzielczym, z regulacjami zawartymi w ustawie z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach (Dz. U. Nr 88, poz. 983, z późn. zm.).
Zgodnie z aktualną treścią art. 6 § 2 ustawy - Prawo spółdzielcze - liczba założycieli spółdzielni, których członkami są osoby fizyczne, musi wynosić 10, podczas gdy do utworzenia grupy producentów rolnych wystarczające jest 5 osób fizycznych lub prawnych.
Projekt ustawy nowelizującej usuwa te niespójności, a ponadto wprowadza w mniejszych spółdzielniach brak obowiązku powoływania rady nadzorczej.
Proponowane zmiany dotyczą następujących przepisów ustawy - Prawo spółdzielcze:
-
art. 6 § 2 - w którym określa się, że liczba założycieli spółdzielni nie może być mniejsza od pięciu, jeżeli założycielami są osoby fizyczne i trzech, jeżeli założycielami są osoby prawne;
-
art. 15 § 1 - w którym postanawia się, że spółdzielnia powinna liczyć co najmniej pięciu członków, o ile statut nie wymaga liczby większej.
Ponadto proponuje się wprowadzić nowy art. 47a w brzmieniu określającym, że w spółdzielni, w której liczba członków nie przekracza 10, nie powołuje się rady nadzorczej, a jej obowiązki kontrolno-nadzorcze sprawuje wówczas walne zgromadzenie członków.
Podane wyżej propozycje przygotowane zostały w porozumieniu z Krajową Radą Spółdzielczą, przy udziale m.in. Krajowego Związku Rewizyjnego RSP.
Projekt omawianej ustawy skierowany został do pierwszego czytania do Komisji Gospodarki Sejmu RP, planowanego pod koniec lutego br.
Z pełnym tekstem projektu ustawy wraz z uzasadnieniem można zapoznać się na stronie internetowej Sejmu RP www.sejm.gov.pl (druk poselski Nr 181).