Polish (PL)
Polish (PL)
English (en-GB)

POMOC DLA PRODUCENTÓW MLEKA ZA OGRANICZENIE PRODUKCJI

Informujemy, że Rada Ministrów przyjęła 13 września 2016 r. rozporządzenie w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem pomocy na ograniczenie produkcji mleka. Treść rozporządzenia opublikowana została w dniu 15.09.2016 r. w Dz. U. z 2016 r. poz. 1477.

     W lipcu 2016 r. z powodu trudnej sytuacji na rynkach rolnych Komisja Europejska ogłosiła tzw. pakiet wsparcia rolnictwa, a 9 września zostały opublikowane dwa rozporządzenia dotyczące pomocy dla producentów mleka, tj. rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2016/1612 z dnia 8 września 2016 r. przyznające pomoc na ograniczenie produkcji mleka (Dz. Urz. UE L 242 z 9.09.2016) i rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2016/1613 z dnia 8 września 2016 r. przewidujące nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych (Dz. Urz. UE L 242 z 9.09.2016). Łączna wysokość pomocy finansowej z budżetu Unii Europejskiej wyniesie 500 mln euro. W ramach pakietu przewidziano wdrożenie pomocy na ograniczenie produkcji mleka w kwocie 150 mln euro w skali UE, a na pomoc dostosowawczą 350 mln euro, z czego dla Polski przewidziana jest kwota 22 670 129 euro. Stawkę pomocy do ograniczenia dostaw mleka określono na poziomie 14 euro do 100 kg mleka.

     Pomoc będzie wypłaca tym producentom, którzy w lipcu 2016 r. sprzedawali mleko do podmiotów skupujących oraz w jednym z wyznaczonych trzymiesięcznych okresów, ograniczą dostawy mleka w stosunku do analogicznego trzymiesięcznego okresu poprzedniego roku kalendarzowego, tzw. okresu referencyjnego:

-            pierwszy okres ograniczenia dostaw mleka: październik - grudzień 2016 r.,

-            drugi okres ograniczenia dostaw mleka: listopad 2016 r. - styczeń 2017 r.,

-            trzeci okres ograniczenia dostaw mleka: grudzień 2016 r. - luty 2017 r.,

-            czwarty okres ograniczenia dostaw mleka: styczeń - marzec 2017 r.

     Terminy składania wniosków o pomoc dla poszczególnych okresów ograniczenia dostaw mleka (do godziny 12.00):

   -       21 września 2016 r. dla pierwszego okresu ograniczenia,

-       12 października 2016 r. dla drugiego okresu ograniczenia,

-       9 listopada 2016 r. dla trzeciego okresu ograniczenia,

-       7 grudnia 2016 r. dla czwartego okresu ograniczenia.

Zwracamy uwagę, że powyższe terminy dotyczą wpływu wniosku do Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego, która jest instytucją odpowiedzialną za zadania związane z realizacją przedmiotowej pomocy.

     Minimalna wielkość ograniczenia dostaw mleka, do której producent ma prawo ubiegać się o pomoc wynosi 1500 kg. Jeżeli wielkość ograniczenia dostaw mleka jest wyrażona w litrach, mnoży się ją przez współczynnik 1,03 w celu wyrażenia jej w kilogramach. Pomoc będzie można przyznać do maksymalnie 50% ilości mleka sprzedanego przez producenta do podmiotów skupujących w okresie referencyjnym. Pomoc odnosi się do ilości mleka - stanowiącej różnicę między ilością mleka sprzedaną przez producenta do podmiotów skupujących w okresie referencyjnym a ilością mleka sprzedaną do podmiotów skupujących w okresie ograniczenia dostaw, którego to okresu dotyczył wniosek o przyznanie pomoc.

     Wnioskodawcy nie mogą złożyć więcej niż jednego wniosku o przyznanie pomocy. W przypadku, gdy wnioskodawca złoży więcej niż jeden wniosek, żaden jego wniosek nie jest dopuszczalny. Jednakże wnioskodawcy, którzy złożyli wniosek dotyczący pierwszego okresu ograniczenia, mogą również złożyć wniosek dotyczący czwartego okresu ograniczenia. Wnioski o przyznanie pomocy dotyczące ograniczenia dostaw mleka poniżej 1500 kg odrzuca się. Z kolei wnioski dotyczące wielkości ograniczenia dostaw mleka powyżej 50% całkowitej ilości, są traktowane tak, jakby zostały złożone w odniesieniu do wielkości ograniczenia dostaw mleka równej 50% całkowitej ilości.

     W zależności od zgłoszonego w skali UE zapotrzebowania na przedmiotową pomoc może zaistnieć potrzeba określenia przez Komisję Europejską współczynnika przydziału pomocy i w konsekwencji zakończenie realizacji mechanizmu wyłącznie na pierwszym okresie redukcji bez możliwości ubiegania się o pomoc w kolejnych okresach redukcji określonych w rozporządzeniu KE.

     Pomoc wypłacana jest wnioskodawcom, którym udzielono zezwoleń na podstawie wniosku o płatność złożonego w terminie 45 dni po końcu okresu ograniczenia. Płatności dokonuje się najpóźniej 90. dnia po końcu okresu ograniczenia, chyba że w toku jest dochodzenie administracyjne.

     Rozporządzenie Rady Ministrów wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, tj. 16.09.2016 r. i od tego dnia można skłądać wnioski o przyznanie pomocy. W dniu wejścia w życie rozporządzenia, na stronie Agencji Rynku Rolnego udostępnione zostaną formularze wniosków, jakie producenci ubiegający się o ww. pomoc zobowiązani będą złożyć w oddziałach terenowych Agencji właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta mleka.

Z kolei pomoc dostosowawcza będzie wypłacana producentom mleka lub producentom w innych sektorach hodowlanych, którzy zrealizują jedno lub więcej z następujących działań:

1.      ograniczenie produkcji ponad przewidzianą w ww. rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/1612 dotyczącym pomocy dla dobrowolnej redukcji mleka lub niezwiększanie produkcji,

2.      rolnictwo w małej skali,

3.      stosowanie ekstensywnych metod produkcji,

4.      stosowanie metod produkcji przyjaznych dla środowiska i klimatu,

5.      wdrażanie projektów współpracy,

6.      wdrażanie systemów jakości lub projektów mających na celu promocję jakości i wartości dodanej,

7.      szkolenie w zakresie instrumentów finansowych i instrumentów zarządzania ryzykiem.

     Na spotkaniu zorganizowanym w dniu 12 września br. przez Agencję Rynku Rolnego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krzysztof Jurgiel poinformował, że Polska zgłosi propozycję uzupełnienia tego wykazu o wsparcie stabilizacji i płynności finansowej gospodarstw przy zobowiązaniu producenta do niezwiększania produkcji mleka oraz o uwzględnienie restrukturyzacji gospodarstw, w tym zmianę profilu produkcji.

     Szczegółowe zasady przyznawania i wypłaty pomocy dostosowawczej zostaną określone w polskich aktach wykonawczych wydanych do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/1613.