Informujemy, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało "Informację o aktualnej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku", według danych z 29 lipca 2013 r.
W ocenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zbiory zbóż z mieszankami ukształtują się na poziomie 2012 r. i wyniosą ok. 27 - 28 mln ton. Z informacji Oddziałów Terenowych Agencji Rynku Rolnego wynika, że w końcu lipca odnotowano dalszy spadek cen skupu wszystkich monitorowanych rodzajów zbóż. Średnio w kraju za 1 tonę pszenicy konsumpcyjnej w skupie płacono 651 zł, pszenicy paszowej 594 zł/t, żyta konsumpcyjnego 399 zł/t, a jęczmienia paszowego 582 zł/t. Były to ceny niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego dla pszenicy konsumpcyjnej o ok. 14%, a dla żyta konsumpcyjnego nawet o 45,1%.
Powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w tym roku wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego o około 25% i wynosi około 0,9 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie oszacowano na 2,4 do 2,5 mln t, czyli o ok. 28,8 do 38,2 % więcej niż w 2012 r. Średnia cena rzepaku w ostatnich dniach lipca wynosiła ok. 1503 zł/t wobec 2045 zł/t w analogicznym okresie ub. roku czyli była o 26,5% niższa.
Mówiąc o sytuacji cenowej na rynku zbóż i rzepaku w Polsce trzeba się odnieść do sytuacji na rynku globalnym. Ceny w Polsce są zbliżone do cen osiąganych na światowych rynkach i giełdach w Chicago, Londynie, Paryżu i Budapeszcie. Podobne lub nieco niższe są ceny w Rosji, Ukrainie. W 2012 r. ceny zbóż i rzepaku były w naszym kraju rekordowe, ale podobnie kształtowały się także ceny światowe. Wynikało to z bardzo dużej suszy w USA, Rosji, Ukrainie, Kazachstanie, Australii oraz Rumunii, Bułgarii, Węgrzech, Portugalii i Hiszpanii.
Zwracamy uwagę, że producenci rolni uprawiający zboże w Polsce jak i innych krajach Unii Europejskiej funkcjonują na jednolitym rynku regulowanym w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Jednym z elementów wsparcia producentów jest rolnych jest interwencyjny zakup zbóż. Jest on możliwy na rynku pszenicy, gdy ceny spadną do 300 - 400 zł/tonę, bowiem cena interwencyjna w UE wynosi 101,31 euro/t dla wszystkich objętych tym mechanizmem zbóż, a limit zakupów pszenicy dla 28. krajów UE od roku gospodarczego 2010/2011 wynosi 3 mln ton. Komisja Europejska może podjąć decyzję o kontynuowaniu mechanizmu interwencji wykraczającej poza ustalony limit, jeśli wymagać tego będzie sytuacja popytowo-podażowa na Wspólnotowym rynku zbóż.
Na dzień dzisiejszy Wspólna Polityka Rolna zmierza w kierunku dalszej liberalizacji rynków rolnych, a nie ich regulacji, mimo, że na posiedzeniach Rady Ministrów Rolnictwa w Brukseli polski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiadał się za podwyższeniem cen interwencyjnych i utrzymaniem mechanizmów interwencyjnych.
Pełna informacja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o aktualnej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku do pobrania tutaj.