Z satysfakcją informujemy, że w dniu 30 sierpnia 2011 r. Sejm RP w tzw. trzecim czytaniu odrzucił sprawozdanie Komisji Gospodarki o poselskim projekcie ustawy o spółdzielniach(druki sejmowe nr 3493 i 4505).
W głosowaniu wzięło udział 412 Posłów, z których za przyjęciem ustawy głosowało 201 Posłów, tj. wszyscy obecni członkowie KP PO (195 głosów), 1 Poseł SDPL oraz 5 Posłów niezrzeszonych, natomiast za odrzuceniem projektu głosowało 211 Posłów, tj. wszyscy obecni członkowie KP: PIS (131), SLD (39), PSL (26), PJN (7) oraz 2 Posłów SDPL i 7 Posłów niezrzeszonych.
Przypominamy, że projekt ustawy o spółdzielniach zgłoszony został do Laski Marszałkowskiej z inicjatywy KP Platforma Obywatelska i był procedowany w Podkomisji, a następnie Komisji Gospodarki Sejmu RP w iście "rewolucyjnym" tempie, bez konsultacji ze środowiskiem spółdzielczym i co nie mniej istotne - bez udziału przedstawicieli tego środowiska w pracach legislacyjnych.
Projektodawcy nowej ustawy spółdzielczej zamierzali dokonać wielu zmian w stosunku do dotychczas obowiązującego Prawa spółdzielczego, z których zdecydowana większość zmierzała do ograniczenia samorządności i niezależności spółdzielni oraz znacznego osłabienia roli związków rewizyjnych i Krajowej Rady Spółdzielczej.
Główne zmiany dotyczyły:
-
wprowadzenia kadencyjności rad nadzorczych spółdzielni i obowiązkowego przeszkolenia członków tych organów;
-
wprowadzenia zakazu łączenia funkcji członków zarządów spółdzielni (jak również - pełnomocnika, prokurenta lub kierownika działalności gospodarczej) z funkcją w organach związku, do którego spółdzielnia należy oraz w organach Krajowej Rady Spółdzielczej;
-
odebrania związkom spółdzielczym prawa do wykonywania lustracji i stworzenia systemu lustrowania spółdzielni bez żadnego nadzoru ze strony związków spółdzielczych i Krajowej Rady Spółdzielczej;
-
powołania specjalnej Komisji Nadzoru Lustracyjnego z udziałem przedstawicieli organów rządowych;
-
likwidacji Kongresu Spółdzielczości, jako najwyższego organu samorządu spółdzielczego w Polsce oraz znacznego ograniczenia funkcji Krajowej Rady Spółdzielczej;
-
wprowadzenia przepisów o możliwości przekształcenia się spółdzielni w spółki prawa handlowego (bez konieczności przeprowadzania likwidacji spółdzielni);
-
wyłączenia z nowej ustawy spółdzielczej przepisów szczególnych dotyczących rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni pracy (co w praktyce oznaczałoby konieczność stosowania przepisów dotychczasowego Prawa spółdzielczego w tym zakresie.
Rozpoczęcie prac legislacyjnych nad tym szkodliwym dla spółdzielczości i pozostającym w sprzeczności z oczekiwaniami spółdzielców projektem wywołało od początku liczne protesty wszystkich środowisk spółdzielczych. Przybierały one różne formy, m.in. wystąpień do Marszałka Sejmu, Klubów Parlamentarnych, Przewodniczącego Komisji Gospodarki i Podkomisji Nadzwyczajnej. Krajowa Rada Spółdzielcza podjęła intensywne działania również na forum międzynarodowym, kierując m.in. do Międzynarodowego Związku Spółdzielczego i Organizacji Spółdzielni Europejskich prośby o wsparcie polskich spółdzielców w walce o odstąpienie od działań prawnych zmierzających do zniszczenia polskich spółdzielni i ich struktur organizacyjnych.
Ważną rolę odegrała również szeroka akcja informacyjna obejmująca m.in. liczne publikacje w prasie codziennej i tygodnikach oraz audycje radiowe i telewizyjne pokazujące z jednej strony stan rzeczywisty polskiego ruchu spółdzielczego i jego główne problemy, a z drugiej - niechęć decydentów do udzielenia pomocy w ich rozwiązywaniu.
Bardzo ważnym elementem podjętych działań było zorganizowanie w Warszawie w dniu 18 czerwca br. Ogólnopolskiego Forum Spółdzielczego z udziałem ponad 3 tysięcy przedstawicieli wszystkich branż spółdzielczych, w tym również licznej grupy spółdzielców z rolniczych spółdzielni produkcyjnych.
Forum uchwaliło rezolucję skierowaną do władz RP, w której zamieszczono zdecydowany protest przeciwko próbom forsowania, wyłącznie ze względów politycznych, nowych regulacji prawnych dotyczących spółdzielczości. Jednocześnie zadeklarowano gotowość do przygotowania w niedługim czasie obywatelskiego projektu nowej ustawy spółdzielczej, obejmującej kompleksowe przepisy dotyczące wszystkich branż spółdzielczych.
Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że ta konsekwentna i prowadzona solidarnie przez wszystkie środowiska spółdzielcze kampania informacyjno-protestacyjna przyniosła efekty i po raz kolejny spółdzielczość obroniła się przed politycznymi "uzdrowicielami" ruchu spółdzielczego w Polsce.
Odrzucenie tego nieszczęsnego projektu nowej ustawy spółdzielczej oznacza, że przynajmniej na jakiś czas możemy spokojnie prowadzić swoją działalność w spółdzielniach i zmierzać się z wieloma innymi bardziej ważnymi problemami gospodarczymi, ekonomicznymi i innymi, które na co dzień występują w każdym przedsiębiorstwie spółdzielczym.
Musimy jednak pamiętać i być przygotowanym, o czym świadczą dotychczasowe doświadczenia ponad 20 lat budowy demokracji w Polsce, że również w następnej kadencji Sejmu RP mogą pojawić się kolejne próby ograniczenia naszej samorządności i niezależności.
Odpowiedzią na to powinien być przygotowany i wspólnie wewnętrznie uzgodniony projekt "spółdzielczego" Prawa spółdzielczego. Zgodnie z decyzją Zgromadzenia Ogólnego KRS z czerwca br. wstępny projekt tego ważnego dokumentu znajduje się w końcowej fazie opracowania.