W dniu 29 marca 2012 r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady i Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego RSP.
W pierwszej części posiedzenia poświęconej sprawom organizacyjnym rozpatrzono i zatwierdzono sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności Krajowego Związku w 2011 r., a także plan działań oraz preliminarz przychodów i wydatków na 2012 r.
Omówiono również wstępny harmonogram działań organizacyjnych związanych z przygotowaniami środowiska rolniczej spółdzielczości produkcyjnej do V Kongresu Spółdzielczości w listopadzie 2012 r.
Ważnym tematem obrad była ocena sytuacji, jaka powstała w wielu rejonach kraju w wyniku przemarznięcia w okresie zimowym 2011/2012 znacznych powierzchni upraw zbóż ozimych i rzepaku.
W niektórych województwach skala tych negatywnych zjawisk ma wymiar wręcz katastrofalny, nienotowany od wielu dziesiątków lat. Poniesione straty z tego tytułu również przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne są olbrzymie i w perspektywie rzutować będą na pogorszenie wyników ekonomicznych produkcji rolnej w całym 2012 r.
Biorąc powyższe pod uwagę Rada i Zarząd Krajowego Związku przyjęły stanowisko zawierające apel do Rządu RP o pilne podjęcie wszelkich możliwych działań służących pomocy producentom rolnym w złagodzeniu skutków zniszczenia plantacji i zrekompensowania poniesionych z tego tytułu strat.
Poniżej zamieszczamy pełny tekst tego stanowiska informując dodatkowo, że zostało ono przekazane na ręce Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego.
STANOWISKO
Rady i Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego
Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych
z dnia 29 marca 2012 r.
w sprawie pomocy producentom rolnym poszkodowanym w wyniku ujemnych skutków przezimowania roślin w okresie zimowym 2011/2012.
Rada i Zarząd Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych na posiedzeniu w dniu 29 marca 2012 r. w Warszawie zapoznała się z sytuacją, jaka powstała w wielu rejonach kraju w wyniku przemarznięcia w okresie zimowym 2011/2012 znacznych powierzchni upraw zbóż ozimych oraz rzepaku.
W niektórych województwach, zwłaszcza wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, łódzkim i lubelskim straty spowodowane mrozami przyjęły wymiar wręcz katastrofalny, nienotowany na tych obszarach od wielu dziesiątków lat. Sytuacja ta powoduje konieczność zaorania plantacji pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego i pszenżyta w ok. 70-100% oraz rzepaku w ok. 50-70% i dokonania na tych plantacjach ponownych zasiewów.
Wymagać to będzie poniesienia przez poszkodowanych producentów rolnych, w tym również liczne rolnicze spółdzielnie produkcyjne, dodatkowych nakładów finansowych, które tylko częściowo mogą być zrekompensowane odszkodowaniami z tytułu ubezpieczenia upraw.
Biorąc pod uwagę nadzwyczajność sytuacji powstałej w wyniku klęski przemarznięcia upraw zbóż i rzepaku na znacznym obszarze kraju, środowisko rolniczej spółdzielczości produkcyjnej apeluje do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o pilne podjęcie wszelkich możliwych działań służących pomocy producentom rolnym w złagodzeniu skutków zniszczenia plantacji i zrekompensowania poniesionych z tego tytułu strat.
W naszej ocenie pomoc ta powinna być realizowana w ramach specjalnego programu rządowego, podobnego do programu pomocy poszkodowanym w wyniku powodzi w 2010 r. i uwzględniać:
1) Pomoc finansową na dokonanie ponownego obsiania powierzchni upraw - w formie zryczałtowanej uzależnionej od rodzaju rośliny uszkodzonej w wyniku przemarznięcia.
Pomoc ta powinna być wyłączona z zasady de minimis w rolnictwie, gdyż obowiązująca w tym zakresie kwota 7,5 tys. euro w okresie trzech ostatnich lat, praktycznie wyeliminuje z takiej pomocy większe obszarowo gospodarstwa rolne, w tym rolnicze spółdzielnie produkcyjne (które wyczerpały już obowiązujący limit chociażby z tytułu dopłat do materiału siewnego).
2) Zwiększenie środków na dopłaty ARiMR do oprocentowania kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych dotkniętych ujemnymi skutkami przezimowania.
W zasadach udzielania tych kredytów należałoby zmienić dotychczasowy sposób rozliczania szkód i odnosić wskaźnik 30% nie do średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech poprzednich lat, ale do średniej rocznej produkcji roślinnej (gdyż w przypadku przemarznięcia tylko ta produkcja uległa obniżeniu).
Dotychczasowy sposób ustalania strat w odniesieniu do produkcji z całego gospodarstwa rolnego jest szczególnie niekorzystny dla producentów rolnych prowadzących również produkcję zwierzęca, gdyż uzyskanie przez nich wskaźnika 30% szkód jest często niemożliwe.
3) Wprowadzenie możliwości stosowania przez ARiMR przesunięcia terminów spłat kredytów klęskowych i inwestycyjnych zaciągniętych przez poszkodowanych producentów rolnych w latach poprzednich.
4) Wprowadzenie możliwości stosowania przez ANR odraczania, rozkładania na raty oraz umarzania w części lub całości należności Agencji z tytułu dzierżawy gruntów rolnych.
5) Zabezpieczenie rekompensat budżetowych dla gmin z tytułu umorzeń podatku rolnego dla poszkodowanych producentów rolnych.
6) Zwiększenie w roku bieżącym stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej do maksymalnego poziomu przewidzianego w stosownych przepisach Unii Europejskiej.
7) W związku z trudnościami w nabyciu dodatkowego kwalifikowanego materiału siewnego na przesiewy zniszczonych plantacji - niezbędne jest dopuszczenie do obrotu między producentami rolnymi nasion zbóż jarych potrzebnych do zasiewu i odstąpienie od pobierania opłat licencyjnych od nasion zużytych do siewu w 2012 r.
Ponadto - w związku z już zanotowanymi znacznymi stratami w produkcji rolnej, obejmującymi nie tylko zniszczenia plantacji zbóż ozimych i rzepaku, ale również trwałe użytki zielone i wieloletnie rośliny motylkowate oraz przewidywanym w konsekwencji tych negatywnych zjawisk pogorszeniem sytuacji ekonomicznej wielu gospodarstw rolnych w całym 2012 r., postulujemy o odstąpienie w bieżącym roku od planowanego zmniejszenia dopłat bezpośrednich dla producentów rolnych realizowanych z budżetu krajowego.
Warszawa, dnia 29 marca 2012 r.
Prezes Zarządu Przewodniczący Rady
/-/ Krzysztof Kokoszkiewicz /-/ Zygmunt Paśnik