Polish (PL)
Polish (PL)
English (en-GB)

Kolejna próba ustawowego osłabienia polskiej spółdzielczości

Informujemy, że grupa Posłów z Parlamentarnego Klubu Platforma Obywatelska złożyła do Laski Marszałkowskiej dwa projekty ustaw: o spółdzielniach (druk sejmowy nr 515) oraz o spółdzielniach mieszkaniowych (druk sejmowy nr 517).

     Projekty te, które z upoważnienia wnioskodawców prezentować będzie w Sejmie Posłanka Lidia Staroń, są w dużej części powtórzeniem podobnych projektów ustaw spółdzielczych, które zostały ostatnio odrzucone przez Parlament w poprzedniej kadencji (m.in. w wyniku zdecydowanego sprzeciwu wszystkich środowisk spółdzielczych). 

     Podobnie, jak poprzednio, obecne projekty ustaw spółdzielczych zostały przygotowane bez konsultacji ze spółdzielcami, a głównym ich celem jest doprowadzenie do wyraźnego ograniczenia samorządności i niezależności spółdzielni oraz osłabienia funkcji i znaczenia struktur spółdzielczych, tj. Krajowej Rady Spółdzielczej i związków rewizyjnych.

     W przypadku spółdzielni mieszkaniowych - proponowane regulacje ustawowe, poprzez stworzenie uproszczonego trybu tworzenia wspólnot mieszkaniowych, zmierzają wręcz do likwidacji tych spółdzielni.

     Projektodawcy nowej ustawy o spółdzielniach, nadal podtrzymuje zamiar dokonania systemowych zmian w stosunku do obecnego Prawa spółdzielczego, dotyczących m.in.:

-   wprowadzenia kadencyjności rad nadzorczych spółdzielni i obowiązkowego szkolenia członków tych organów;

-   wprowadzenia zakazu łączenia funkcji członków zarządów spółdzielni (jak również - pełnomocnika, prokurenta lub kierownika działalności gospodarczej) z funkcją w organach związku, do którego spółdzielnia należy oraz w organach Krajowej Rady Spółdzielczej;

-   odebrania związkom spółdzielczym prawa do wykonywania lustracji i stworzenia systemu lustrowania spółdzielni bez żadnego nadzoru ze strony związków spółdzielczych i Krajowej Rady Spółdzielczej;

-   likwidacji Kongresu Spółdzielczości, jako najwyższego organu samorządu spółdzielczego w Polsce oraz znacznego ograniczenia funkcji Krajowej Rady Spółdzielczej;

-   wyłączenia z nowej ustawy spółdzielczej przepisów szczególnych dotyczących m.in. rolniczych spółdzielni produkcyjnych (co w praktyce oznaczałoby konieczność stosowania przepisów dotychczasowego Prawa spółdzielczego w tym zakresie).

     Zgodnie z decyzją Marszałka Sejmu, pierwsze czytanie omawianych projektów ustaw spółdzielczych przewidziane jest na posiedzeniu plenarnym Sejmu RP w dniach 11-13 lipca br.

     Informujemy, że z pełną treścią   druków sejmowych nr 515 i 517 można zapoznać się na stronie internetowej Sejmu RP - www.sejm.gov.pl  Na stronie tej można również śledzić bezpośrednią transmisję z obrad Sejmu.

     Odpowiedzią na te szkodliwe pomysły Posłów PO powinien być projekt nowej ustawy - Prawo spółdzielcze, przygotowany w Krajowej Radzie Spółdzielczej we współpracy ze związkami spółdzielczymi.

     Projekt ten, po wielomiesięcznych konsultacjach we wszystkich branżach spółdzielczych, został przyjęty na posiedzeniu Prezydium Zgromadzenia Ogólnego i Zarządu KRS w dniu 15.05.2012 r. i został przesłany w formie elektronicznej m.in. do wszystkich związków spółdzielczych.

     Ustalono, że ewentualne dodatkowe uwagi i propozycje do tego projektu powinny być przekazane do Krajowej Rady Spółdzielczej do dnia 15.07.2012 r. Następnie, po dokonaniu niezbędnych ekspertyz prawnych, zostanie on przedłożony na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego KRS w październiku br. i po jego przyjęciu - zaprezentowany delegatom na V Kongres Spółdzielczości w listopadzie br.