Jak podaliśmy w "Biuletynie Informacyjnym" Nr 1-2/2012 Rada Ministrów uchwałą Nr 43/2012 z 3.04.2012 r. ustanowiła "Program pomocy dla rolników i producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody spowodowane wystąpieniem w okresie zimowym 2011/2012 ujemnych skutków przezimowania".
Zgodnie z postanowieniami w/w "Programu" oraz wydanym na ich podstawie rozporządzeniem Rady Ministrów z 3.04.2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. 2012, poz. 408), producenci rolni poszkodowani w wyniku wymarznięcia upraw w sezonie zimowym 2011/2012, mogą ubiegać się m.in. o przyznanie jednorazowej pomocy finansowej na ponowne obsianie zniszczonych plantacji.
Stawka pomocy wynosi 100 zł na 1 ha powierzchni uprawy żyta, jęczmienia, pszenżyta, pszenicy, rzepaku lub rzepiku, trwałych użytków zielonych oraz ozimych upraw nasiennych, wymagających ponownego obsiania.
Omawiana pomoc ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie, co oznacza, że nie może ona przekroczyć równowartości kwoty 7,5 tys. euro dla jednego producenta rolnego w okresie 3 ostatnich lat obrotowych, przy zastosowaniu średniego kursu walut obcych, ogłoszonego przez NBP, obowiązującego w dniu udzielenia pomocy.
Pomoc jest przyznawana w drodze decyzji administracyjnej Kierownika biura powiatowego ARiMR, wydanej na podstawie wniosku producenta rolnego złożonego w terminie do dnia 1 czerwca 2012 r. na formularzu udostępnionym na stronie internetowej (www.arimr.gov.pl).
Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o powierzchni upraw wymagających ponownego obsiania, potwierdzone przez Komisję szacującą szkody powołaną przez wojewodę (według wzoru na stronie internetowej www.arimr.gov.pl) lub protokół z oszacowania strat.
Ponadto producent rolny ubiegający się o pomoc de minimis jest zobowiązany do przedstawienia w ARiMR wraz z wnioskiem:
- wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis w rolnictwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu poprzedzających go 2 lat obrotowych albo
- oświadczenia o wielkości pomocy de minimis w rolnictwie otrzymanej w tym okresie albo
- oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,
- informacji dotyczących w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis.
Oświadczenie o wielkości pomocy de minimis w rolnictwie otrzymanej w tym okresie oraz oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy zawarte są we wniosku o przyznanie pomocy.
Zwracamy uwagę, że przy przyznawaniu pomocy na ponowne obsianie wymarzniętych upraw nie obowiązuje warunek ubezpieczenia co najmniej 50% upraw oraz próg powyżej 30% szkód w całym gospodarstwie rolnym.