Polish (PL)
Polish (PL)
English (en-GB)

11 MAJA 2015 R. MIJA TERMIN ZGŁASZANIA KANDYDATÓW NA CZŁONKÓW POWIATOWYCH IZB ROLNICZYCH

Przypominamy, że tylko do 11 maja 2015 r. można zgłaszać do komisji okręgowych kandydatów na członków powiatowych izb rolniczych, w wyborach do walnych zgromadzeń izb rolniczych.  Wybory na V kadencję przeprowadzone zostaną w dniu 31 maja 2015 r. Głosowanie odbędzie się od godz. 800 do 1800.

      Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy z 14.12.1995 r. o izbach rolniczych (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r. poz. 1079) - członkami izb rolniczych z mocy prawa są:

-       osoby fizyczne i prawne będące płatnikami podatku rolnego (a więc również rolnicze spółdzielnie produkcyjne),

-       osoby fizyczne i prawne będące podatnikami podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych,  

-       członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadający w tych spółdzielniach wkłady gruntowe.

      Z przepisów ustawowych wynika, że wszyscy członkowie samorządu rolniczego mają czynne i bierne prawa wyborcze, co oznacza, że mogą zarówno kandydować w wyborach do walnych zgromadzeń izb rolniczych, w tym do rad powiatowych tych izb, jak również głosować na ustalone listy kandydatów do tych organów.

      Kandydatem na członka rady powiatowej izb rolniczych może być wyłącznie osoba znajdująca się w spisie uprawnionych do głosowania w okręgu wyborczym, w którym kandyduje.

      W imieniu osoby prawnej, w tym rolniczej spółdzielni produkcyjnej, kandyduje jej przedstawiciel, wskazany przez władze tej osoby, uprawniony do jej reprezentowania przy czynnościach prawnych (zarząd spółdzielni).

      Zgłoszenia do komisji okręgowej dokonuje osobiście kandydat lub upoważniona przez niego osoba albo przedstawiciel osoby prawnej (RSP) wskazany przez władze tej osoby.

      Osoba fizyczna zgłaszająca swoją kandydaturę, w tym członek RSP posiadający w spółdzielni wkłady gruntowe, powinna dołączyć do tego zgłoszenia listę co najmniej 50 członków danej izby rolniczej,posiadających prawo wyborcze w tym okręgu wyborczym, a w okręgu wyborczym, w którym liczba członków danej izby wynosi mniej niż 50 - listę co najmniej 10% członków danej izby posiadających czynne prawo wyborcze w tym okręgu, popierających zgłoszenie kandydata.

      W przypadku osoby prawnej (RSP) do zgłoszenia należy dołączyć dokument wystawiony przez władze tej osoby o ustanowieniu przedstawicielem kandydującego w wyborach do rady powiatowej izb rolniczych.

      Ponadto do zgłoszenia należy dołączyć pisemne oświadczenie kandydata o zgodzie na kandydowanie.

      Zasady i tryb przeprowadzania wyborów oraz zgłaszania kandydatów na członków powiatowych izb rolniczych reguluje uchwała nr 8/2010 Krajowej Rady Izb Rolniczych z 1.12.2010 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych. Uchwała dostępna jest na stronie internetowej Krajowej Rady Izb Rolniczych www.krir.pl w zakładce wybory do izb rolniczych.

      Biorąc pod uwagę ustawowe uprawnienia izb rolniczych, których głównym celem jest działanie na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i reprezentowania interesów zrzeszonych w nich producentów rolnych wobec organów władz administracyjnych i samorządowych działających na szczeblu krajowym i regionalnym oraz doświadczenia zdobyte w blisko 20-letnim okresie funkcjonowania samorządu izb rolniczych, ważną sprawą staje się potrzeba szerszego niż dotychczas włączenia się do prac tego samorządu również przedstawicieli rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz ich członków z wkładami gruntowymi.