Polish (PL)
Polish (PL)
English (en-GB)

Wyjazdowe posiedzenie Rady i Zarządu Krajowego Związku

W dniach 9-10 września 2008 r. na terenie województwa lubelskiego odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rady i Zarządu Krajowego Związku.

Głównymi tematami obrad były m.in.:

  • analiza dotychczasowych doświadczeń w zakresie tworzenia i funkcjonowania spółdzielczych grup producentów rolnych z udziałem RSP oraz możliwości rozszerzenia działań w tym zakresie;
  • ocena stanu przygotowań środowiska RSP do IV Kongresu Spółdzielczości.

Pierwsza część posiedzenia, poświęcona omówieniu problemów związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem spółdzielczych grup producentów rolnych, odbyła się na terenie Spółdzielni "ALFA-CHMIEL" w Żulicach, prowadzącej działalność w formie grupy producentów chmielu.

Pan Ryszard Gałka - Prezes Zarządu Spółdzielni przedstawił jej potencjał produkcyjno-gospodarczy oraz omówił dotychczasowe doświadczenia związane z funkcjonowaniem grupy producenckiej. Uczestnicy posiedzenia mieli również okazję zapoznać się ze zbiorem mechanicznym chmielu i jego dalszą obróbką przygotowującą szyszki chmielowe do sprzedaży.

Założona w 2006 r. Spółdzielnia "Alfa-Chmiel" zrzesza aktualnie 31 producentów chmielu - rolników indywidualnych i członków działającej odrębnie Spółdzielni "Rol-Chmiel", którzy na łącznym obszarze ok. 63 ha gruntów zajmują się produkcją szyszki chmielowej. Roczna produkcja szyszek chmielowych wynosi ponad 100 ton.

Opierając się m.in. na pozytywnych doświadczeniach w/w grupy producenckiej w Żulicach, Prezes Zarządu Krajowego Związku - Krzysztof Kokoszkiewicz omówił dotychczasowe wyniki realizowanego w latach 2005-2008 przez Krajową Radę Spółdzielczą programu "Promowanie tworzenia grup producentów rolnych".

W wyniku szerokich działań programowo-organizacyjnych podjętych przez Krajową Radę Spółdzielczą, we współpracy z rolniczymi związkami spółdzielczymi, urzędami marszałkowskimi, administracją powiatową i organami samorządów gminnych oraz ośrodkami doradztwa rolniczego, udało się zorganizować i zarejestrować ponad 150 nowych grup producentów rolnych. Pozytywnie w tym zakresie należy ocenić inicjatywy podejmowane w środowisku rolniczych spółdzielni produkcyjnych, w wyniku których powstało ok. 20 grup producentów rolnych (z udziałem spółdzielni) w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, opolskim, podkarpackim, śląskim i wielkopolskim. Potrzeba tworzenia grup producentów rolnych, jako formy lepszego i bardziej opłacalnego prowadzenia produkcji rolniczej i sprzedaży artykułów rolnych, nie budzi na ogół wątpliwości, ale istnieją opory ze strony zarówno rolników indywidualnych, jak również i spółdzielców w momencie podejmowanie decyzji o ich formalnym utworzeniu.

W ocenie Rady i Zarządu Krajowego Związku jest to perspektywiczny kierunek integracji gospodarczej spółdzielni prowadzący do poprawy ich sytuacji ekonomiczno-finansowej. Potwierdzają to doświadczenia kilkunastu rolniczych spółdzielni produkcyjnych uczestniczących w grupach producentów, zorganizowanych głównie w zakresie zbóż, rzepaku i trzody chlewnej.

Rozpatrując pozytywne aspekty funkcjonowania grup producentów rolnych należy brać również pod uwagę możliwość korzystania ze środków finansowych przewidzianych w PROW na lata 2007-2013 oraz zapowiadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dalsze udogodnienia prawne i preferencje ekonomiczne dla grup producenckich, w tym zwłaszcza o charakterze spółdzielczym.

Drugi dzień posiedzenia Rady i Zarządu kontynuowano na terenie Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Zagrodzie. Ta część plenarna posiedzenia Rady i Zarządu Krajowego Związku połączona była ze zjazdem przedkongresowym przedstawicieli RSP województwa lubelskiego, na którym m.in. dokonano wyboru 3 delegatów na IV Kongres Spółdzielczości.

Pan Adam Bojarski - Prezes Zarządu Spółdzielni przedstawił informację o działalności gospodarczej Spółdzielni i jej wynikach ekonomiczno-finansowych oraz udostępnił gościom do zwiedzania niektóre obiekty produkcyjno-usługowe. Funkcjonująca od 51 lat Spółdzielnia gospodaruje aktualnie na powierzchni ok. 1.100 ha użytków rolnych, w tym ok. 440 ha dzierżawionych od ANR, zrzesza ok. 80 członków i zatrudnia dodatkowo ok. 40 pracowników najemnych.

Główne kierunki działalności Spółdzielni stanowią:

  • produkcja roślinna - uprawa zbóż, rzepaku, kukurydzy oraz ziemniaków,
  • produkcja zwierzęca - chów trzody chlewnej w cyklu zamkniętym, hodowla bydła ras mięsnych oraz hodowla ryb,
  • przetwórstwo mięsne - ubojnia z masarnią (produkcja mięsa i wyrobów wędliniarskich),
  • działalność handlowa - poprzez sieć 10 własnych sklepów na terenie Chełma, Krasnegostawu, Siennicy Różanej i Zagrody,
  • mieszalnia pasz i usługi tartaczne oraz cateringowe.

Pełną relację z posiedzenia Rady i Zarządu zamieszczamy w Biuletynie Informacyjnym Nr 4/2008.