Informujemy, że pod koniec stycznia br. ARiMR rozpoczęła wysyłanie do producentów rolnych tzw. wniosków spersonalizowanych o przyznanie płatności obszarowych za 2009 r. Wszyscy producenci rolni powinni otrzymać wnioski wraz z instrukcją ich wypełnienia do 15 marca 2009 r.
Nowe formularze wniosków są łatwiejsze do wypełnienia, w porównaniu z tymi, które obowiązywały w ubiegłych latach, m.in. dlatego, że w dużej mierze są już wypełnione przez ARiMR na podstawie danych z lat poprzednich.
W tym roku po raz pierwszy dostarczane producentom rolnym formularze zawierają, poza danymi podmiotowymi producenta rolnego oraz danymi dotyczącymi działek ewidencyjnych, także dane dotyczące działek rolnych. Informacje te wpisane do formularzy wniosków będą pochodziły z dokumentów, które beneficjent składał w 2008 r. Tak więc, jeżeli w gospodarstwie nie było żadnych zmian, ubiegający się o dopłaty będzie musiał jedynie podpisać wniosek i wypełnić załączniki graficzne.
Producenci rolni, którzy w 2009 r. będą po raz pierwszy składali wnioski o przyznanie płatności obszarowych, niewypełnione formularze wniosków będą mogli pozyskać ze strony internetowej ARiMR www.arimr.gov.pllub z biur powiatowych i oddziałów regionalnych ARiMR.
Przypominamy, że w 2009 r. producenci rolni mogą ubiegać się we wniosku o przyznanie następujących płatności:
1. Jednolitą Płatność Obszarową,
2. Krajowe Uzupełniające Płatności Obszarowe, w tym:
a. płatność do grupy upraw podstawowych (inne rośliny)
b. płatność do powierzchni uprawy chmielu, zadeklarowanych przez rolnika we wniosku o przyznanie płatności do gruntów rolnych na dany rok,
c. płatność do powierzchni uprawy chmielu, do której rolnikowi przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 r.,
d. płatność do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (tzw. płatności zwierzęce);
3. Płatność cukrową;
4. Przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich;
5. Oddzielna płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów);
6. Płatność do upraw roślin energetycznych;
7. Dodatkowa krajowa płatność do powierzchni uprawy rzepaku, która spełnia warunki do przyznania płatności do upraw roślin energetycznych (pomoc do rzepaku).
W tym roku producenci rolni, którzy ubiegają się o pomoc do rzepaku muszą jedynie na pierwszej stronie formularz wniosku o płatności bezpośrednie zaznaczyć odpowiednie "okienko" i oczywiście wypełnić odpowiednie rubryki tego wniosku. Jest to dla zainteresowanych ułatwienie, bowiem w ubiegłym roku musieli oni wypełnić odrębny wniosek o przyznanie płatności do rzepaku.
Wypełnione wnioski, tak jak w latach poprzednich należy składać w terminie od 15 marca do 15 maja. W związku z tym, że w tym roku 15 marca wypada w niedzielę, wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich będzie można składać od 16 marca.
Wniosek o przyznanie płatności może zostać złożony także w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków tj. do 9 czerwca 2009 roku, jednak będzie to skutkowało zmniejszeniem o 1% kwoty należnych płatności za każdy dzień roboczy.
Przypominamy, że w Polsce od 1 stycznia 2009 r. zaczęły obowiązywać Zasady Wzajemnej Zgodności (cross-compliance) z obszaru A obejmującego:
- ochronę środowiska naturalnego,
- identyfikację i rejestrację zwierząt,
a co zatem idzie - powiązanie wysokości uzyskiwanych płatności bezpośrednich ze spełnianiem przez beneficjentów określonych wymogów.
W przypadku nieprzestrzegania wymagań, płatności bezpośrednie będą redukowane proporcjonalnie do naruszeń. Wymiar sankcji za nieprzestrzeganie wymogów podstawowych jest uzależniony od wielu czynników. Zasady przestrzegania wymogów wzajemnej zgodności w rolnictwie (cross-compliance) oraz sankcje za ich nieprzestrzeganie określone zostały w ustawie z dnia 19.12.2008 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 20, poz. 105), której szersze omówienie zamieściliśmy w "Biuletynie Informacyjnym" Nr 6/2008.
Szerzej na temat wymogów cross-compliance, kontroli ich przestrzegania i ewentualnych sankcji za ich nieprzestrzeganie pisaliśmy w "Biuletynach Informacyjnych" Nr 4, 5 z 2008 r.