W dniu 11.08.2009 r. Rada Ministrów, na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęła uchwałę Nr 137/2009 w sprawie ustanowienia "Programu pomocy dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach i działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody spowodowane przez powódź w 2009 r."
Działania przewidziane w Programie pomocy poszkodowanym powodzią rolnikom dotyczą:
-
udzielania pomocy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w formie dopłat do oprocentowania kredytów bankowych oraz poręczeń i gwarancji spłaty kredytów udzielonych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej,
-
umorzenia w całości lub części, rozłożenia na raty lub odroczenia terminu płatności składek na ubezpieczenie społeczne przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
-
odroczenia lub rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (bez stosowania opłat i odsetek za okres odrodzeniowy) przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Poszkodowani rolnicy mogą również liczyć na umorzenia rat płatności czynszu za dzierżawę.
W Programie uwzględniono również udzielanie jednorazowego zasiłku celowego, wypłacanego przez ośrodki pomocy społecznej w wysokości:
-
dla rodzin posiadających gospodarstwa o powierzchni do 5 ha - 500 zł,
-
dla rodzin prowadzących gospodarstwa powyżej 5 ha - 1 tys. zł.
O pomoc mogą ubiegać się rolnicy, producenci rolni lub rodziny, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej oszacowane przez komisję szkody spowodowane przez powódź wyniosą średnio powyżej 30%.
Szacuje się, że pomoc otrzyma ok. 10 tys. gospodarstw rolnych.
Pełny tekst uchwały Rady Ministrów - otwórz tutaj
Informujemy ponadto, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydała komunikat z 23.07.2009 r. w sprawie trybu postępowania przez producentów rolnych, korzystających z dopłat bezpośrednich i innych środków pomocowych, którzy zostali poszkodowani w wyniku powodzi lub innych klęsk żywiołowych.
Poniżej zamieszczamy pełny tekst tego komunikatu.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że do gruntów rolnych, na których wystąpiły nadzwyczajne okoliczności (np. gradobicie, nawalne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, powodzie) i spowodowały zniszczenie upraw rolnych, przysługują płatności bezpośrednie, a także płatności rolnośrodowiskowe i ONW. Również beneficjenci, którzy nie wykonali lub nie mogą wykonać co najmniej jednego ze zobowiązań wymienionych w umowie o dofinansowanie inwestycji w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich, 2004-2006" lub Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 mogą zostać całkowicie lub częściowo zwolnieni przez ARiMR z wykonania tego zobowiązania lub też Agencja może zmienić termin jego wykonania.
Rolnik, u którego wystąpiły takie szkody na działkach rolnych, zadeklarowanych we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich powinien w terminie 10 dni od daty ustania nadzwyczajnych zjawisk powiadomić o ich wystąpieniu Kierownika Biura Powiatowego ARiMR, w którym składał wniosek. Potwierdzeniem wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności będzie protokół z oszacowania powstałych szkód, sporządzony przez komisję powołaną w tym celu przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce powstania szkody. Po otrzymaniu tych protokołów rolnicy powinni je dostarczyć do Biura Powiatowego ARiMR, w którym składali wcześniej wniosek.
Rolnik, u którego wystąpiły na działkach rolnych zadeklarowanych we wniosku o przyznanie płatności rolnośrodowiskowych czy ONW, szkody spowodowane przez gradobicie, ulewy, osuwiska ziemi, powodzie, powinien nie później niż w terminie 10 dni od daty ustania tych nadzwyczajnych zjawisk powiadomić na piśmie o ich wystąpieniu kierownika biura powiatowego ARiMR, w którym składał wniosek oraz obowiązkowo dołączyć dowody potwierdzające ich wystąpienie. Potwierdzeniem wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności będzie protokół z oszacowania powstałych szkód, sporządzony przez komisję powołaną w tym celu przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce powstania szkody. Po otrzymaniu tych protokołów rolnicy powinni je dostarczyć do Biura Powiatowego ARiMR, w którym składali wcześniej wniosek. Rolnikowi, który nie wywiąże się z obowiązku poinformowania ARiMR o tym, że nie mógł spełnić wymogu z powodu wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności oraz nie dostarczy protokołu, zostanie obniżona kwota należnych płatności do określonej działki rolnej na której stwierdzono uchybienia.
Natomiast beneficjenci działań inwestycyjnych Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich, 2004-2006" oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wdrażanych przez ARiMR, którzy z powodu wystąpienia siły wyższej lub wyjątkowych okoliczności, np. katastrof naturalnych spowodowanych ulewami, gradobiciami i związanymi z nimi powodziami, dotykającymi grunty gospodarstwa lub powodującymi uszkodzenie nieruchomości lub obiektów będących przedmiotem operacji, nie wykonali lub nie mogą wykonać co najmniej jednego ze zobowiązań wymienionych w umowie, mogą zostać całkowicie lub częściowo zwolnieni przez Agencję z wykonania tego zobowiązania lub też za zgodą Agencji zmianie może ulec termin jego wykonania.
W celu skorzystania z takiej możliwości należy w Oddziale Regionalnym ARiMR właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji, w pierwszej kolejności złożyć pisemny wniosek zawierający opis sprawy wraz z uzasadnieniem oraz niezbędnymi dokumentami - jeżeli są już w ich posiadaniu (np. protokół z oszacowania powstałych szkód, sporządzony przez komisję powołaną w tym celu przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce powstania szkody), w terminie:
- w przypadku Beneficjentów SPO "Restrukturyzacja..." - 30 dni roboczych od dnia zaistnienia okoliczności o charakterze siły wyższej lub od dnia, w którym powstała możliwość złożenia takiego wniosku,
- w przypadku Beneficjentów PROW 2007-2013 - 10 dni roboczych od dnia zaistnienia okoliczności o charakterze siły wyższej lub od dnia, w którym powstała możliwość złożenia takiego wniosku.