Polish (PL)
Polish (PL)
English (en-GB)

Wyjazdowe posiedzenie Rady i Zarządu KZR RSP - Lublin 14-15 listopada 2024 r.

Posiedzenie Rady  KZR RSP

z Wiceministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi

oraz Dyrektorem Generalnym KOWR


Lublin, 14 – 15 listopada 2024


W dniu 14 listopada 2024 roku w Lublinie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rady i Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych (KZR RSP), które otworzył Przewodniczący Andrzej Przebierowski. Przewodniczący powitał obecnych członków Zarządu oraz Rady KZR RSP i podkreślił znaczenie integracji, oraz rozmów między przedstawicielami spółdzielni rolniczych, zwracając uwagę na pozytywne efekty współpracy ze Związkami Wojewódzkimi.


Wyjazdowe posiedzenie miało trzy etapy. 


W pierwszej części Rada i Zarząd zajęły się sprawami  wewnętrznymi i spółdzielczymi. Między innymi Rada jednogłośnie przyjęła uchwałę o wstąpieniu KZR RSP do Polskiej Izby Gospodarczej EKOROZWOJ.


W drugiej części posiedzenia spotkaliśmy się przedstawicielami Polskiej Unii Biogazu i Biometanu i rozmawialiśmy o aktualnych i istotnych kwestach związanych ze śladem węglowym i wyzwaniami oraz szansami w kwestiach biogazowni. Temat szczególnie ważny dla producentów rolnych i hodowców.  Przedstawiciele rynku biogazu omówili cele i możliwości rozwoju biogazowni, podkreślając ich kluczową rolę w rozwoju sektora rolniczego i ochronie środowiska. Zostały przedstawione konkretne plany na budowę nowych biogazowni, które umożliwią Polsce konkurowanie na rynku europejskim.


W trzeciej części odbyło się spotkanie z gośćmi specjalnymi: Wiceministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jackiem Czeniakiem oraz Dyrektorem Generalnym KOWR dr. Henrykiem Smolarzem, którzy odpowiadali na pytania dotyczące kwestii legislacyjnych i dotacji dla rolników zrzeszonych w spółdzielniach. Poruszono także tematy związane z negatywnymi stereotypami dotyczącymi spółdzielni oraz przepisami dyskryminującymi spółdzielnie szczególnie w zakupie czy dzierżawy ziemi oraz korzystania z programów PROW. Jednocześnie podawano propozycje zmian przepisów by wyeliminować te niesprawiedliwości.


Omówiono  także zagrożenia dla polskiego rolnictwa, takie jak umowa handlowa między UE a krajami Mercosur, które mogą wprowadzić produkty niezgodne z unijnymi normami. Prezes Zbonikowski podkreślił, że wiele państw członkowskich UE sprzeciwia się podpisaniu tego porozumienia i że Polska również powinna je zawetować.

Uczestnicy podkreślili również konieczność lepszego dostosowania polskiego prawa do realiów współczesnego rynku oraz potrzeby stworzenia bardziej spójnej polityki wsparcia dla spółdzielczości rolniczej.


Podkreślono także konieczność organizowania spotkań bilateralnych z instytucjami takimi jak Ministerstwo Rolnictwa, KOWR, oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Zakończenie posiedzenia było okazją do podziękowań za pomoc spółdzielniom z województwa opolskiego, które w 2024 roku zostały dotknięte powodzią.


Spotkanie zakończyło się podjęciem decyzji o kontynuacji działań na rzecz poprawy sytuacji rolniczych spółdzielni produkcyjnych w Polsce i dalszym dążeniu do wprowadzenia zmian w prawie spółdzielczym.