Polish (PL)
Polish (PL)
English (en-GB)

Spotkanie Zarządu i Rady KZR z ministrem Czesławem Siekierskim

31 lipca 2024 roku odbyło się spotkanie Związku i Rady Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych z ministrem MRiRW Czesławem Siekierskim w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi .


Spotkanie miało na celu omówienie współpracy między Ministerstwem a Spółdzielniami Rolniczymi oraz przedstawienia postulatów dotyczących przyszłości rolnictwa spółdzielczego w Polsce.

Prośbę o spotkanie z ministrem Czesławem Siekierskim wystosował prezes KZR RSP Łukasz Zbonikowski, który rozpoczął spotkanie od przedstawienia panu ministrowi Zarządu i Rady KZR oraz od wprowadzenia w temat spółdzielczości rolniczej.


Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji przez prezesa KZR Łukasza Zbonikowskiego głównych założeń działalności oraz problemów, z którymi borykają się spółdzielnie rolnicze w Polsce. Prezes Zbonikowski apelował o zaprzestanie stygmatyzacji ruchu spółdzielczego, odcięcie się od stereotypów związanych z okresem PRL i zainspirowanie się modelami spółdzielczości z krajów Europy Zachodniej. Prezes Łukasz Zbonikowski zaapelował o niestygmatyzowanie ruchu spółdzielczego oraz o wzorowanie się na krajach Zachodu, gdzie ruch spółdzielczy jest w rozkwicie.


Podkreślono problem starzenia się rolniczej spółdzielczości w Polsce oraz konieczność rewitalizacji "wielorodzinnych gospodarstw rolnych". Postulowano o bardziej zindywidualizowane podejście do rolników-spółdzielców, różne od traktowania rolników indywidualnych.


Łukasz Zbonikowski zaproponował utworzenie stałego kanału komunikacji i współpracy między spółdzielniami a ministerstwem poprzez odpowiednie departamenty.


Poruszono także tematy dotyczące:

- Programu PRO,

- Przystąpienia do COPA,

- Problemów związanych z zakupem ziemi przez spółdzielnie posiadające większe areały (ponad 300 ha),

- Opłat obszarowych i kwestii związanych z 1,5% podatkiem od zrzeszonych spółdzielni.


Zaproponowano także rozwiązanie (do rozważenia), aby wszystkie Spółdzielnie Produkcyjno-Rolnicze były zobligowane do zrzeszania się w związkach, by korzystały z przywilejów wypracowanych przez zrzeszone spółdzielnie.


Minister Czesław Siekierski podkreślił znaczenie historycznych i politycznych uwarunkowań, które wpłynęły na obecny stan ruchu spółdzielczego w Polsce. Zaznaczył swoje doświadczenie badawcze w tej dziedzinie, szczególnie na przykładzie spółdzielczości w Wielkopolsce. Wykazał na różnorodność ruchów spółdzielczych w Polsce porównując spółdzielczość rolnicza i mieszkaniową.


Minister zadawał uczestnikom spotkania pytania dotyczące działań podejmowanych przez spółdzielców w ostatnich latach, kontaktów z instytucjami oraz efektów tych działań. Zapewnił o chęci stabilizacji przepisów prawnych regulujących działalność spółdzielni i zasugerował uczestnictwo w pracach Izb Rolniczych jako formę stałej komunikacji. Zadeklarował wolę cyklicznych spotkań, proponując następne spotkanie w drugiej połowie września 2024 roku.


Dyskusja i głosy uczestników:


Zbigniew Ajchler prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „ZDROWIE” w Izdebnie oraz Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Lubosinie poruszył temat znaczenia ruchu spółdzielczego na świecie, przytaczając przykłady z krajów Europy Zachodniej i Japonii. Apelował o równe traktowanie rolników spółdzielczych i indywidualnych oraz o nieponiżanie społeczności spółdzielczej.


Władysław Kołodziej Zastępca Prezesa Zarządu KZR RSP oraz Henryk Tchórzewski Prezes Opolskiego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych zwrócili uwagę na problemy spółdzielni w ich regionie. Wskazali na trudności z komasowaniem gruntów i ograniczenia związane z "wymianą" ziemi, które są blokowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Prezes Opolskiego ZRRSP z dumą poinformował zebranych, że w jego regionie znajduje się ponad sześćdziesiąt rolniczych spółdzielni produkcyjnych, w których pracuje już trzecie pokolenie rolników- spółdzielców.


Rozmawiano również o możliwościach i problemach związanych z kredytami skupowymi oraz wpływem KOWR na ruch spółdzielczy.


Spotkanie zakończyło się przedstawieniem postulatów, które zostały przekazane ministrowi Czesławowi Siekierskiemu, uczestnicy spotkanie (Zarząd i Rada KZR RSP) oczekują na odpowiedzi oraz dalsze działania ze strony ministerstwa.


Zaplanowano kolejne spotkanie na drugą połowę września 2024 roku, na którym mają zostać omówione postępy w realizacji zgłoszonych postulatów.


Czekamy na konkretną współpracę z Ministerstwem.