Polish (PL)
Polish (PL)
English (en-GB)

Przedstawiciel KZRRSP w składzie rady społecznej ds. gospodarowania gruntami rolnymi zasobu własności rolnej skarbu państwa przy KOWR

 

Po raz pierwszy przedstawiciel KZR RSP w składzie Rady Społecznej ds. gospodarowania gruntami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przy Dyrektorze Generalnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

29 czerwca br. Prezes Łukasz Zbonikowski zawnioskował do Wicepremiera Henryka Kowalczyka o dokooptowanie przedstawicieli KZR RSP do Rad Społecznych przy Dyrektorze Generalnym KOWR jak i przy Oddziałach Terenowych. Już w lipcu nadeszła pozytywna odpowiedź na nasz wniosek z zastrzeżeniem, że nastąpi to od nowej kadencji Rady.

W dniu 5 października 2022 r odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Społecznej w którym wziął udział Prezes KZRRSP Łukasz Zbonikowski. Było to pierwsze spotkanie nowej kadencji Rady. Dyrektor Generalny wydał specjalnie nowe zarządzenie zmieniające obecny Regulamin aby w skład rady uwzględnić KZR RSP obok 12 innych organizacji, które od lat już w niej funkcjonują. 

Poruszano tematy związane między innymi z naliczaniem czynszów dzierżawnych, przedłużaniem umów dzierżawy z wyprzedzeniem a także zwiększaniem dynamiki rozdysponowywania gruntów o niewielkiej powierzchni.

W trakcie spotkania nie zabrakło miejsca na dyskusję dotyczącą tematów z obszaru gospodarowania gruntami rolnymi Zasobu WRSP odzyskiwanych od dzierżawców którzy nie wypełnili ustawowego obowiązku wyłączenia 30% swoich dzierżaw i które szczególnie nurtują polskich rolników.

Następne posiedzenie planowane jest na przełom listopada i grudnia br.