Polish (PL)
Polish (PL)
English (en-GB)

APEL PREZESA KZRRSP DO MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI W SPRAWIE DOPŁAT

Warszawa, dnia 14 luty 2024r.


Szanowny Pan
Dr Czesław Siekierski
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Szanowny Panie Ministrze!


    W związku z narastającą potrzebą ratowania płynności finansowej rolników w wyniku zapaści stosunku cen sprzedawanych płodów rolnych do kosztów, apelujemy o jak najszybsze wprowadzenie systemu dopłat do płodów rolnych, paliwa i nawozów wzorem ubiegłego roku. Dalszy brak stabilizacji na rynku wynikający z przeciągającej się wojny Rosyjsko - Ukraińskiej i jej skutkami, które w największym stopniu dotykają polskich rolników, jak najbardziej uzasadnia uruchomienie ww. pomocy z funduszu wojennego.


    Apelujemy by wzorem ubiegłorocznej pomocy i zgodnie z uchwalonym Planem Strategicznym, zatwierdzonym również przez Komisję Europejską, tegoroczna pomoc była również sprawiedliwa dla rolników zrzeszonych w spółdzielniach. Tzn. aby nie było dyskryminacji rolników tylko dlatego, że są zrzeszeni i wspólnie uprawiają ziemię.


    Dlatego wnosimy aby pomoc taka uwzględniała ilość polskich rodzin jaka utrzymujesię z pracy w spółdzielni rolnej i zastosowano mnożnik do każdych założonych limitów razy ilość członków w RSP. To sprawdzony i jedyny sprawiedliwy sposób równego traktowania na arcytrudnym rynku rolnym.


    Licząc na szybkie i dobre decyzje wyrażamy nadzieję, że wspólnie pokonamy najtrudniejszy czas jaki nastał w naszej branży.

                                                                                                                             Z wyrazami szacunku
                                                                                                                               Łukasz Zbonikowski
                                                                                                                                  Prezes KZR RSP