ZMIANY W USTAWIE O PODATKU VAT

   Krajowy Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych informuje, że z dniem 1 lutego 2022 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, która została wprowadzona w ramach działań w zakresie Tarczy Inflacyjnej 2.0.

   Wprowadzone zmiany obowiązują od początku lutego do 31 lipca 2022 roku. Zmiany związane z wejściem tarczy antyinflacyjnej zakładają zmianę stawki VAT na 0% w przypadku m.in. towarów spożywczych, środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu oraz podłoży do upraw, nawozów i środków ochrony roślin, zwykle przeznaczonych do produkcji rolnej czy gazu ziemnego. Zmiana podatku VAT zmniejsza stawkę podatku do 5% dla energii elektrycznej i energii cieplnej a stawka podatku obniżona do 8% obejmie benzynę silnikową, olej napędowy, a także niektóre biokomponenty i gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych

   Jednakże zmiany ustawy obejmują również towary wymienione w pozycjach od 1 do 18 załącznika numer 10 do ustawy o podatku od towarów i usług, dla których stawka podatku VAT została obniżona do 0%, na które Krajowy Związek zwraca szczególną uwagę Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych. Znajdujemy tam między innymi mięso i podroby jadalne, zboża i przetwory ze zbóż, tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, warzywa oraz przetwory z warzyw i owoców. Zmiana obejmuje wszystkie podstawowe produkty żywnościowe.

   Mając na uwadze powyższe, prosimy o zapoznanie się z wprowadzonymi zmianami, celem ich wykorzystania w swojej bieżącej działalności.


KRAJOWY ZWIĄZEK REWIZYJNY ROLNICZYCH SPÓŁDZIELNI PRODUKCYJNYCH

ul. Krakowskie Przedmieście 6
00-325 Warszawa

Telefon: 797 949 333
(22) 826-26-74
(22) 826-26-75
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.