• Start
  • Aktualności
  • Z WIELKIM SMUTKIEM ZAWIADAMIAMY O ŚMIERCI PREZESA KRZYSZTOFA KOKOSZKIEWICZA

Z WIELKIM SMUTKIEM ZAWIADAMIAMY O ŚMIERCI PREZESA KRZYSZTOFA KOKOSZKIEWICZA

    Krajowy Związek z wielkim smutkiem i żalem informuje, że w dniu 25 stycznia br. po długiej i ciężkiej chorobie zmarł wieloletni działacz i prezes Krajowego Związku Rewizyjnego RSP Krzysztof Kokoszkiewicz. Ostatnim życzeniem zmarłego był skromny pogrzeb w gronie rodzinnym.

Krzysztof Kokoszkiewicz — życiorys

    Absolwent Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (w 1971 r.), życie zawodowe związał z rolnictwem i spółdzielczością rolniczą. Od początku swojej drogi zawodowej, aktywnie uczestniczył w tworzeniu nowych przepisów spółdzielczych, był znanym i cenionym specjalistą problematyki spółdzielczej w Polsce i krajach europejskich, orędownikiem idei spółdzielczych i obrońcą tej formy gospodarowania.

      W latach 1971-1978 pracował w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej na terenie województwa koszalińskiego (a następnie – słupskiego), w latach 1979-1993 pracował w Centralnym Związku Kółek Rolniczych, a następnie – w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych,

   W latach 1990-1994 pełnił funkcję eksperta Komisji Sejmu RP, był jednym ze współtwórców wprowadzenia do Prawa spółdzielczego instytucji Kongresu Spółdzielczości jako najwyższego organu samorządu spółdzielczego, wybierany na delegata wszystkich dotychczasowych Kongresów. Od II Kongresu w 1999 r. był członkiem Zgromadzenia Ogólnego, pełnił również funkcję Zastępcy Przewodniczącego ZO Krajowej Rady Spółdzielczej.

      Od 1993 r. do maja 2021 r. pracował w Krajowym Związku Rewizyjnym Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, pełniąc w nim funkcje: Głównego Specjalisty, Dyrektora Biura i Wiceprezesa Zarządu, a od 2005 r. – Prezesa Zarządu, doradcy zarządu i ponownie Prezesa.

       Był inicjatorem podjęcia w 1993 r. przez Krajowy Związek działalności wydawniczej, w ramach której wydawany jest ceniony w środowisku dwumiesięcznik „Biuletyn Informacyjny”.

      Kierując Krajowym Związkiem, prowadził szeroką współpracę z organizacjami spółdzielczymi oraz społeczno-zawodowymi działającymi w sferze rolnictwa i obszarów wiejskich.

      Dzięki jego inicjatywie, we współdziałaniu z Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Krajową Radą Spółdzielczą i Redakcją Magazynu „Tęcza Polska” prowadzony jest „Ranking 100 Najlepszych RSP”. Ranking ten stanowi nie tylko istotny element rywalizacji gospodarczej spółdzielni, ale również cenne źródło informacji o ich sytuacji ekonomiczno-finansowej i podstawę do prowadzenia analiz naukowych i praktycznych w tym zakresie.

        Pełnił również funkcję członka Rady Nadzorczej Agencji Nieruchomości Rolnych, reprezentując w niej związki zawodowe i społeczno-zawodowe rolników, organizacje pracodawców rolnych oraz związki spółdzielni rolniczych.

     Za osiągnięcia zawodowe i społeczne odznaczony został m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim OOP, a także wyróżniony odznakami: „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego” i „Zasłużony dla Rolnictwa”, „Oskar Polskiej Spółdzielczości”.

      Spółdzielczość rolnicza wraz z odejściem Krzysztofa straciła człowieka o niezwykłej wiedzy i pasji, oddanego sprawom ruchu spółdzielczego, nigdy nieodmawiającego pomocy wobec tych, którzy jej potrzebowali.  

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.


KRAJOWY ZWIĄZEK REWIZYJNY ROLNICZYCH SPÓŁDZIELNI PRODUKCYJNYCH

ul. Krakowskie Przedmieście 6
00-325 Warszawa

Telefon: 797 949 333
(22) 826-26-74
(22) 826-26-75
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.