• Start
  • Aktualności
  • KRAJOWY ZWIĄZEK REWIZYJNY RSP PROTESTUJE PRZECIWKO DRASTYCZNYM PODWYŻKOM CEN NAWOZÓW

KRAJOWY ZWIĄZEK REWIZYJNY RSP PROTESTUJE PRZECIWKO DRASTYCZNYM PODWYŻKOM CEN NAWOZÓW

   Prezes KZR RSP Łukasz Zbonikowski wraz z innymi Związkami Zawodowymi branży rolnej miał w poniedziałek o godzinie 11.00, uczestniczyć w rozmowach z Zarządem ANWIL S.A.  we Włocławku, drugim co do wielkości producentem nawozów azotowych w Polsce, a jednocześnie zakładem zależnym PKN Orlen. Sam Zarząd Anwilu wyznaczył ten termin i miał być przygotowany do odpowiedzi na zadane wcześniej pytania. Chodziło o wyjaśnienie, gdzie jest nawóz? Po ile fabryka sprzedawała nawóz pośrednikom w ostatnich miesiącach? I dlaczego tak drastycznie, praktycznie w ciągu miesiąca podniesiono ceny?

   Widocznie władze spółki nie były w stanie w sposób uczciwy odpowiedzieć na te pytania, bo zamiast rozmów wynajęto ochronę i wezwano policje, aby nie wpuścić do biurowca firmy przedstawicieli związków zawodowych. Władze spółki uciekły się do wymówki, by zerwać rozmowy z rolnikami. Za pretekst posłużył symboliczny protest organizacji rolniczych przed jedną z siedmiu bram zakładu, który miał unaocznić opinii publicznej dramat finansowy polskich rolników. W proteście brały udział środowiska reprezentowane przez AGROunię, NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Związek Zawodowy Rolnictwa „Samoobrona”, Kujawsko – Pomorską Izbę Rolniczą, Krajowy Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Krajowy Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych.

   Celem protestu było zwrócenie uwagi na rosnące ceny nawozów, których wynikiem jest coraz gorsza sytuacja rolników oraz przedsiębiorstw rolniczych, wzrostem cen płodów rolnych a w konsekwencji również żywności i kosztów, jakie będą z tego tytułu ponosiły polskie rodziny.

   Organizacja protestu nie spowodowało zakłóceń w produkcji i wpływu na dostępność nawozów azotowych, na co zwróciła w swoim komunikacie również sama Spółka.

  Mimo wcześniejszych zapewnień członków Zarządu Anwil – u nie doszło do spotkania z przedstawicielami obecnych organizacji rolniczych. Takie traktowanie należy uznać za niedopuszczalne i uwłaczające dla wszystkich środowisk rolniczych, których próba nawiązania konstruktywnego dialogu skończyła się z lekceważeniem.

  Wszystkie organizacje podpisały wspólne oświadczenie o przebiegu protestu oraz listy do Prezesa Rady Ministrów Pana Premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o rozmowy w sprawie gigantycznych cen nawozów.

Do pobrania:

1. Oświadczenie w sprawie przebiegu protestu.

2. List do Premiera Morawicekiego. 

 

Źródła zdjęć: nwloclawek.pl, portalwloclawek.pl oraz dziendobrywloclawek.pl 

 


KRAJOWY ZWIĄZEK REWIZYJNY ROLNICZYCH SPÓŁDZIELNI PRODUKCYJNYCH

ul. Krakowskie Przedmieście 6
00-325 Warszawa

Telefon: 797 949 333
(22) 826-26-74
(22) 826-26-75
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.