Ważne dla spółdzielni zajmujących się produkcją mleka

Poniżej zamieszczamy Komunikat Agencji Rynku Rolnego na temat rekordowego skupu mleka w bieżącym roku kwotowym i związanego z tym ryzyka przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej mleka oraz obowiązku uiszczania opłat kwotowych.

     Agencja Rynku Rolnego informuje, iż z danych przekazywanych systematycznie przez podmioty skupujące, do Dyrektorów Oddziałów Terenowych Agencji Rynku Rolnego, dotyczących ilości mleka dostarczonego przez dostawców hurtowych wynika, że rok kwotowy 2012/2013 rozpoczął się rekordowo wysokim skupem mleka.

     W okresie od kwietnia do lipca 2012 r. ilość mleka dostarczona do podmiotów skupujących wyniosła ok. 3,47 mld kg i jest o ok. 8% wyższa wobec analogicznego okresu poprzedniego roku kwotowego.

     W sytuacji, gdy dynamika skupu mleka utrzyma się w kolejnych miesiącach roku kwotowego, istnieje ryzyko przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej.

     Konsekwencją powyższego będzie obowiązek opłaty przez dostawców hurtowych, z tytułu nadwyżek, po zakończeniu roku kwotowego 2012/2013.

     Wysokość opłaty wynosi 27,83 EUR za 100 kilogramów mleka.

     Wobec powyższego informujemy dostawców hurtowych o dużym prawdopodobieństwie przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw w roku 2012/2013 i związanych z tym konsekwencjami.

     Na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego (www.arr.gov.pl) w zakładce Kwotowanie produkcji mleka mogą Państwo monitorować aktualizowane co miesiąc informacje dotyczące dostaw mleka do skupu oraz stopnia wykorzystania kwot indywidualnych przez dostawców hurtowych.


KRAJOWY ZWIĄZEK REWIZYJNY ROLNICZYCH SPÓŁDZIELNI PRODUKCYJNYCH

ul. Krakowskie Przedmieście 6
00-325 Warszawa

Telefon: 797 949 333
(22) 826-26-74
(22) 826-26-75
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.