Statut
STATUT
Krajowego Związku Rewizyjnego
Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych
(tekst jednolity
według stanu prawnego po zmianach w dniu 27.06.2005 r.)
I. Postanowienia ogólne
§ 1.
Krajowy Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, zwany dalej Krajowym Związkiem jest dobrowolną i samorządną organizacją spółdzielczą, działającą na podstawie ustawy - Prawo spółdzielcze, innych ustaw oraz niniejszego statutu.
§ 2.
- Siedzibą Krajowego Związku jest Warszawa a terenem działania obszar Rzeczpospolitej Polskiej i zagranica.
- Krajowy Związek może powoływać z inicjatywy zainteresowanych spółdzielców okręgowe i wojewódzkie oddziały Związku oraz inne jednostki wyodrębnione dla realizacji celów statutowych. Zasady ich tworzenia i funkcjonowania uchwala Rada na wniosek Zarządu.
§ 3.
Krajowy Związek może przystępować do organizacji spółdzielczych krajowych i zagranicznych - oraz innych organizacji społecznych i gospodarczych, i zawierać z nimi umowy, jeżeli jest to uzasadnione realizacją jego celu statutowego.
§ 4.
Krajowy Związek posiada osobowość prawną i obok nazwy może używać wyróżniającego znaku graficznego ustalonego przez Krajowy Zjazd Delegatów.
II. Cel i zadania Krajowego Związku
§ 5.
Celem Krajowego Związku jest zapewnienie zrzeszonym spółdzielniom i innym organizacjom pomocy w ich działalności statutowej.
§ 6.
Cel wymieniony w § 5 Krajowy Związek realizuje przez:
- reprezentowanie interesów członków spółdzielni i ich organizacji wobec organów władzy i administracji państwowej, innych jednostek społecznych i gospodarczych oraz w międzynarodowym ruchu spółdzielczym,
- przeprowadzanie lustracji zrzeszonych spółdzielni i przedkładanie ich organom wniosków usprawniających działalność spółdzielni,
- organizowanie i przeprowadzanie badania sprawozdań finansowych spółdzielni na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
- propagowanie i wspieranie rozwoju rolniczych spółdzielni produkcyjnych,
- inicjowanie i opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących rolniczej spółdzielczości produkcyjnej,
- inicjowanie i rozwijanie współpracy między spółdzielniami oraz współdziałanie z placówkami naukowo-badawczymi,
- inicjowanie i udzielanie pomocy zrzeszonym jednostkom w zakresie współpracy z zagranicą,
- prowadzenie dla potrzeb zrzeszonych jednostek działalności instruktażowo-doradczej, szkoleniowej, informacyjnej i wydawniczej,
- prowadzenie dla potrzeb zrzeszonych jednostek, jej członków i pracowników działalności kulturalno-oświatowej i socjalnej.
§ 7.
- Krajowy Związek zachowując obowiązujące przepisy prawa może wykonywać na rzecz zrzeszonych jednostek również inne zadania, poza wymienionymi w § 6.
- Zadania, o których mowa w ust. 1 określa Rada Krajowego Związku.
- Krajowy Związek może wykonywać zadania wymienione w § 6 oraz w § 7 ust. 1 również na rzecz spółdzielni w nim nie zrzeszonych oraz na rzecz innych osób fizycznych i prawnych na warunkach wzajemnie uzgodnionych.
III. Członkowie Krajowego Związku
§ 8.
- W Krajowym Związku mogą zrzeszać się:
- rolnicze spółdzielnie produkcyjne, przetwórcze i usługowe,
- inne spółdzielnie i jednostki pracujące na rzecz kompleksu żywnościowego i wsi,
- wojewódzkie i regionalne związki rewizyjne, a także organizacje społeczne i gospodarcze zrzeszające jednostki wymienione w ust. 1 i 2, oraz rolników indywidualnych.
- Krajowy Związek może zrzeszać również zgodnie z przepisami prawa podmioty zagraniczne, których zakres działalności odpowiada przedmiotowi działania Krajowego Związku.
§ 9.
- Członkostwo w Krajowym Związku powstaje z chwilą przyjęcia przez Zarząd Związku na podstawie złożonej na piśmie deklaracji. Założyciele Krajowego Związku stają się członkami Związku z dniem jego zarejestrowania.
- Przyjęcie w poczet członków Krajowego Związku stwierdzają podpisem na deklaracji dwaj członkowie Zarządu z podaniem daty podjęcia uchwały o przyjęciu.
- Uchwała Zarządu w sprawie przyjęcia powinna być podjęta na najbliższym posiedzeniu od dnia złożenia deklaracji. O uchwale w sprawie przyjęcia w poczet członków lub odmawiającej przyjęcia Zarząd powiadamia zainteresowaną organizację spółdzielczą pismem w terminie 2 tygodni od dnia jej podjęcia. Zawiadomienie o odmowie przyjęcia powinno zawierać uzasadnienie.
- W razie nieprzyjęcia spółdzielni na członka Krajowego Związku, bądź zwłoki w rozpatrzeniu wniosku trwającej ponad miesiąc od złożenia deklaracji, zainteresowanej spółdzielni przysługuje prawo odwołania do Rady Krajowego Związku, która rozstrzyga w sprawie ostatecznie. Odwołanie pisemne powinno być wniesione w ciągu miesiąca od otrzymania zawiadomienia. Rozpatrzenie odwołania przez Radę następuje na najbliższym jej posiedzeniu po otrzymaniu odwołania.
§ 10.
Członkowie Krajowego Związku mają prawo:
- brać udział przez swych delegatów w obradach Zjazdu delegatów, uczestniczyć w wyborach do organów Krajowego Związku oraz oceniać jego działalność,
- korzystać z prowadzonej przez Krajowy Związek działalności statutowej na zasadach określonych przez Radę Krajowego Związku,
- wnioskować o przeprowadzenie lustracji działalności spółdzielni,
- zgłaszać wnioski, opinie i postulaty w sprawie działalności Krajowego Związku.
§ 11.
Członkowie Krajowego Związku mają obowiązek:
- wniesienia wpisowego w wysokości i w terminach określonych w § 17,
- wpłacania składek na wykonywanie zadań Krajowego Związku,
- przestrzegania postanowień statutu Krajowego Związku oraz uchwał Zjazdu Delegatów i Rady w sprawach organizacyjnych i majątkowych Związku,
- umożliwienia Krajowemu Związkowi przeprowadzanie lustracji, zgodnie z przepisami ustawy - Prawo spółdzielcze,
- udostępniania Krajowemu Związkowi informacji o działalności społeczno-gospodarczej jednostki niezbędnej do realizacji zadań statutowych Związku,
- zawiadomienia Krajowego Związku o zmianie statutu jednostki, jeżeli obejmuje ona zmianę celu lub przedmiotu jej działalności,
- zawiadomienia Krajowego Związku o postawieniu jednostki w stan likwidacji lub upadłości, a także o jej podziale lub połączeniu.
§ 12.
Członkostwo w Krajowym Związku ustaje w przypadku:
- dobrowolnego wystąpienia z Krajowego Związku w trybie określonym w § 13,
- wykluczenia z przyczyn określonych w § 14 statutu,
- wykreślenia z rejestru członków, jeżeli z przyczyn niezawinionych przez siebie nie wykonuje on obowiązków statutowych,
- wykreślenia członka z rejestru sądowego.
§ 13.
Członek może wystąpić z Krajowego Związku na koniec danego roku kalendarzowego za uprzednim 3-miesięcznym wypowiedzeniem, dołączając do wniosku uchwałę właściwego organu statutowego o wystąpieniu ze Związku.
§ 14.
Członek może być wykluczony z Krajowego Związku z powodu:
- rażącego naruszenia prawa lub postanowień statutu Krajowego Związku,
- działania na szkodę Krajowego Związku,
- nie opłacania składek na działalność Krajowego Związku.
§ 15.
- Wykluczenia lub wykreślenia dokonuje Rada Krajowego Związku większością, co najmniej 2/3 głosów obecnych. O wykluczeniu lub wykreśleniu członka Zarząd Krajowego Związku zawiadamia zainteresowanego listem poleconym w ciągu 2 tygodni od dnia podjęcia decyzji.
- Członkowi wykluczonemu lub wykreślonemu z rejestru członków przysługuje prawo pisemnego odwołania do najbliższego Zjazdu Delegatów Krajowego Związku w terminie 30 dni od daty otrzymania uchwały o wykluczeniu lub wykreśleniu wraz z jej uzasadnieniem.
§ 16.
Rejestr członków Krajowego Związku prowadzi Zarząd.
Rejestr zawiera nazwę zrzeszonych członków, adres, datę przyjęcia w poczet członków, oraz datę ustania członkostwa i jego przyczyny.
§ 17.
Wpisowe do Krajowego Związku wynosi 300 (trzysta) złotych i jest płatne przez spółdzielnie i inne jednostki przystępujące do Krajowego Związku w ciągu 30 dni od daty zawiadomienia o przyjęciu w poczet członków.
IV. Organy Krajowego Związku
§ 18.
- Organami Krajowego Związku są:
- Krajowy Zjazd Delegatów,
- Rada,
- Zarząd.
- Wybory do organów Krajowego Związku wymienionych w ust. 1 są dokonywane w głosowaniu tajnym spośród nieograniczonej liczby kandydatów. Odwołanie członka organu następuje także w głosowaniu tajnym. Za wybranych uważa się tych kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę ważnych głosów - przy udziale, co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych do głosowania.
- Uchwały organów Krajowego Związku podejmowane są zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym, o ile ustawa lub statut nie stanowią inaczej.
- Przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały przez organ Krajowego Związku uwzględnia się tylko głosy oddane za i przeciw uchwałę.
Krajowy Zjazd Delegatów
§ 19.
- Krajowy Zjazd Delegatów zwany dalej "Zjazdem" jest najwyższym organem Krajowego Związku.
- W Zjeździe z głosem decydującym biorą udział delegaci wybrani przez właściwe organy statutowe członków zrzeszonych w Krajowym Związku. Liczbę i zasady wyboru delegatów na Zjazd ustala Rada na wniosek Zarządu. Delegat bierze udział w Zjeździe osobiście z prawem jednego głosu.
- Mandat delegata trwa do dnia ogłoszenia uchwały Zarządu o zwołaniu następnego zwyczajnego Zjazdu. Przed upływem kadencji mandat wygasa w przypadku pisemnej rezygnacji, odwołania delegata przez właściwy organ statutowy jednostki, którą reprezentuje oraz śmierci. W jego miejsce powinien być wybrany nowy delegat.
- Z głosem doradczym w Zjeździe biorą udział niebędący delegatami członkowie Rady oraz członkowie Zarządu, a także inne osoby zaproszone przez Zarząd.
§ 20.
- Do właściwości Zjazdu należy:
- zatwierdzanie porządku i regulaminu obrad Zjazdu,
- rozpatrywanie sprawozdań z działalności Krajowego Związku i podejmowanie uchwał, co do wniosków Rady, Zarządu i jednostek zrzeszonych w Krajowym Związku w tych sprawach oraz udzielanie absolutorium członkom Zarządu,
- uchwalanie programu działalności Krajowego Związku,
- uchwalanie statutu oraz jego zmian,
- podejmowanie uchwał w sprawie tworzenia w Krajowym Związku funduszów celowych i ich przeznaczenia oraz zasad gospodarowania tymi funduszami,
- oznaczanie najwyższej sumy zobowiązań, jaką Krajowy Związek może zaciągnąć,
- ustalanie liczby członków Rady,
- wybór i odwoływanie członków Rady,
- podejmowanie uchwał w sprawie połączenia i podziału Krajowego Związku oraz jego likwidacji,
- rozpatrywanie wniosków wynikających z przedstawionego protokołu polustracyjnego z działalności Krajowego Związku oraz podejmowanie uchwał w tym zakresie.
- W okresach między Zjazdami, uprawnienia, o których mowa w ust. 1, pkt. 5 wykonuje Rada.
§ 21.
- Zwyczajny Zjazd zwołuje Zarząd Krajowego Związku przynajmniej raz na 4 lata, nie później niż w pierwszym półroczu następnego okresu czteroletniego.
- Zarząd Krajowego Związku może ponadto zwołać Nadzwyczajny Zjazd w każdym czasie z ważnych powodów.
- Zarząd Krajowego Związku powinien także zwołać Nadzwyczajny Zjazd na żądanie:
- Rady,
- 1/10 członków Krajowego Związku, nie mniej niż 50 członków.
- Żądanie zwołania Nadzwyczajnego Zjazdu powinno być złożone na piśmie z podaniem celu jego zwołania i zamieszczeniem określonych spraw w porządku jego obrad.
- Zarząd Krajowego Związku zwołuje Nadzwyczajny Zjazd w terminie trzech miesięcy od daty złożenia wniosku.
- Do Nadzwyczajnego Zjazdu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące Zwyczajnego Zjazdu, określone w § 20 ust. 1.
§ 22.
- O czasie, miejscu i porządku obrad zjazdu zawiadamia się członków pisemnie, co najmniej na 3 tygodnie przed jego terminem.
- Członkowie Krajowego Związku mogą zgłaszać dodatkowe sprawy do porządku obrad Zjazdu nie później niż na 2 tygodnie przed terminem Zjazdu. O uzupełnieniu porządku obrad Zjazdu Zarząd powiadamia delegatów na piśmie.
§ 23.
- Obrady Zjazdu otwiera przewodniczący Rady Krajowego Związku lub jego zastępca.
- Zjazd wybiera spośród delegatów w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów swe Prezydium, w skład którego wchodzą: przewodniczący, jego zastępca oraz sekretarz.
- Sprawdzenie umocowania delegatów, sposób wyboru Prezydium Zjazdu, członków Rady, prowadzenia obrad, zgłaszania kandydatów i sposób głosowania określa Regulamin obrad uchwalony przez Zjazd.
- Zjazd może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad, podanym do wiadomości członkom w sposób i w terminie określonym w § 22, przy obecności delegatów równej, co najmniej połowie ilości członków.
- Z obrad Zjazdu sporządza się protokół, który podpisują: przewodniczący Zjazdu i sekretarz.
- Uchwały podjęte przez Zjazd powinny być przez Zarząd przesłane członkom.
Rada
§ 24.
- Rada jest najwyższym organem statutowym Krajowego Związku w okresie między Zjazdami. Kadencja Rady trwa 4 lata.
- Liczbę członków Rady określa Zjazd. Zjazd może podjąć decyzję dotyczącą liczby członków Rady wybieranych spośród delegatów na Zjazd, oraz liczbę członków wybranych spoza delegatów.
- Przed upływem kadencji mandat członka Rady wygasa w przypadku:
- pisemnego zrzeczenia się mandatu złożonego Radzie,
- odwołania przez Zjazd,
- wystąpienia okoliczności, o których mowa w § 19 ust. 3 statutu,
- utraty członkostwa w Krajowym Związku - jednostki, którą członek Rady reprezentuje,
- śmierci.
- W miejsce członka Rady, którego mandat wygasł z przyczyn wymienionych w ust. 3, wchodzi kandydat, który w wyborach do Rady tej kadencji uzyskał największą w kolejności liczbę głosów.
§ 25.
- Do zakresu działania Rady należy w szczególności:
- uchwalanie planów działalności Krajowego Związku w ramach programów uchwalonych przez Zjazd oraz rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z ich wykonania,
- uchwalanie rocznych preliminarzy przychodów i wydatków i zatwierdzanie sprawozdań finansowych Krajowego Związku,
- zatwierdzanie struktury organizacyjnej Krajowego Związku,
- ustalanie zasad tworzenia i funkcjonowania oddziałów i jednostek Krajowego Związku, o których mowa w § 2 ust. 2 statutu,
- podejmowanie uchwał w sprawie nabycia lub zbycia nieruchomości oraz ich obciążenia,
- powoływanie i odwoływanie członków Zarządu Krajowego Związku,
- podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia Krajowego Związku do innych krajowych i zagranicznych jednostek oraz występowania z nich,
- podejmowanie uchwał w sprawie wykluczenia członków z Krajowego Związku oraz ich wykreślenia z rejestru członków.
- uchwalanie zasad i wysokości składek członkowskich na finansowanie działalności Krajowego Związku,
- upoważnianie Zarządu do przyjmowania spadków, zapisów i darowizn na rzecz Krajowego Związku,
- ustalanie zasad wynagradzania członków Zarządu,
- dokonywanie bieżących i okresowych kontroli działalności Krajowego Związku w zakresie wykonywania jego statutowych zadań,
- ustalanie szczegółowych zasad organizacji i przeprowadzania lustracji,
- badanie skarg na działalność Zarządu,
- dokonywanie wszelkich czynności prawnych między Krajowym Związkiem a członkami Zarządu oraz reprezentowanie Związku przy tych czynnościach,
- składanie Zjazdowi sprawozdań z działalności Rady,
- wykonywanie innych zadań określonych w statucie.
- Do reprezentowania Krajowego Związku przy czynnościach prawnych, o których mowa w ust. 1, pkt 15 Rada upoważnia przewodniczącego lub jego zastępcę oraz jednego ze swoich członków.
§ 26.
- Pierwsze posiedzenie Rady zwołuje Przewodniczący Zjazdu najpóźniej w terminie 1 miesiąca, na którym dokonuje się wyboru Prezydium Rady w składzie Przewodniczący, 2 zastępców, sekretarz i członkowie w ilości ustalonej przez Radę.
- Prezydium jest organem wewnętrznym Rady, którego zadaniem jest organizowanie i kierowanie pracą Rady. W okresie między posiedzeniami Rady, Prezydium uprawnione jest do podejmowania uchwał w sprawach:
- przeprowadzania kontroli nad sposobem załatwiania przez Zarząd Krajowego Związku wniosków organów Związku i ich członków,
- podejmowania uchwał w sprawach czynności prawnych, dokonywanych między Krajowym Związkiem a członkami Zarządu.
- Poza czynnościami wymienionymi w ust. 2 do kompetencji Prezydium Rady należy:
- przygotowywanie materiałów podlegających rozpatrzeniu na posiedzeniu plenarnym Rady,
- opiniowanie projektu rocznego planu działalności i planu finansowego Krajowego Związku,
- podejmowanie decyzji o utworzeniu lub likwidacji okręgowych i wojewódzkich oddziałów oraz innych wyodrębnionych jednostek Krajowego Związku,
- ustalanie wynagrodzeń dla członków Zarządu według zasad ustalonych przez Radę. Prezydium Rady z dokonanych czynności składa sprawozdanie na najbliższym plenarnym posiedzeniu Rady.
- bieżący nadzór i kontrola wykonania uchwał Rady.
§ 27.
- Posiedzenie Rady zwołuje jej przewodniczący lub jego zastępca, co najmniej 2 razy w roku.
- Posiedzenia Rady powinny być zwoływane również na żądanie, co najmniej 1/3 członków Rady a także na wniosek Zarządu.
- Uchwały Rady są ważne, jeżeli zostały podjęte przy obecności, co najmniej połowy ogólnej liczby jej członków. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów za i przeciw uchwale, decyduje głos przewodniczącego posiedzenia.
- W posiedzeniach Rady biorą udział z głosem doradczym członkowie Zarządu Krajowego Związku. Mogą w nich brać udział z głosem doradczym również inne osoby zaproszone przez przewodniczącego Rady.
- Rada może powoływać działające stale lub okresowo komisje problemowe.
- Protokóły z posiedzenia Rady podpisuje przewodniczący i protokolant.
- Szczegółowe zasady organizacji pracy Rady i jej Prezydium określa zatwierdzony przez Radę regulamin.
Zarząd
§ 28.
- Zarząd Krajowego Związku zwany dalej "Zarządem" kieruje działalnością Krajowego Związku oraz reprezentuje go na zewnątrz.
- Zarząd składa się, co najmniej z 3 członków, w tym prezesa i jego zastępcy wybranych na czas nieokreślony w trybie ustalonym w § 18 ust. 2 spośród kandydatów zgłoszonych przez członków Rady.
- Liczbę członków Zarządu oraz zasady ich powołania ustala Rada.
- Rada może odwołać Zarząd lub jego poszczególnych członków w każdym czasie. Odwołanie następuje większością 2/3 głosów przy obecności, co najmniej 50% członków Rady.
§ 29.
- Zarząd podejmuje wszelkie decyzje niezastrzeżone w ustawie - Prawo spółdzielcze lub w statucie innym organom Krajowego Związku, działając w granicach określonych ustawami, postanowieniami statutu, oraz zgodnie z uchwałami Zjazdu i Rady.
- Do zakresu działania Zarządu należy w szczególności:
- opracowywanie projektów programów i planów wymagających zgodnie z postanowieniami statutu uchwalenia przez Zjazd lub Radę, realizowanie uchwalonych programów i planów, opracowywanie sprawozdań i innych materiałów do przedłożenia organom Krajowego Związku,
- wydawanie dyspozycji majątkowych i finansowych w ramach uchwalonych przez Radę rocznych preliminarzy budżetowych,
- organizowanie działalności lustracyjnej,
- zarządzanie majątkiem Krajowego Związku,
- zapewnienie organizacyjno-technicznych warunków działania Rady;
- przygotowywanie i zwoływanie zjazdów,
- występowanie w imieniu Krajowego Związku do władz, instytucji oraz innych osób prawnych i fizycznych,
- zaciąganie zobowiązań finansowych w granicach określonych uchwałami Zjazdu,
- przedkładanie Radzie i Zjazdowi wniosków o ustaleniu wysokości składek członkowskich na finansowanie działalności Krajowego Związku,
- zatrudnianie i zwalnianie pracowników oraz opracowywanie wewnętrznych regulaminów organizacji pracy i wynagradzania pracowników Krajowego Związku,
- przedkładanie Prezydium Rady wniosków o celowości utworzenia lub likwidacji oddziałów okręgowych i wojewódzkich a także innych wyodrębnionych jednostek Krajowego Związku.
§ 30.
- Oświadczenia woli za Krajowy Związek składają dwaj członkowie Zarządu lub jeden członek Zarządu i osoba przez Zarząd do tego upoważniona (pełnomocnik).
- Oświadczenie woli składa się w ten sposób, że pod nazwą Krajowego Związku osoby do ich składania zamieszczają swoje podpisy.
- Osoby upoważnione do składania oświadczenia woli za Krajowy Związek podlegają wpisowi do rejestru.
§ 31.
Tryb pracy Zarządu oraz podział czynności pomiędzy członkami Zarządu określa regulamin Zarządu.
V. Lustracja
§ 32.
- Krajowy Związek przeprowadza lustracje spółdzielni w nim zrzeszonych zgodnie z przepisami ustawy - Prawo spółdzielcze, niniejszego statutu i uchwał Krajowej Rady Spółdzielczej w tej sprawie.
- Krajowy Związek może przeprowadzać lustracje spółdzielni w nim niezrzeszonych na zasadach pełnej odpłatności.
- Szczegółowe zasady organizacyjne i finansowe działalności lustracyjnej Krajowego Związku określa Rada na wniosek Zarządu.
§ 33.
Zadaniem lustracji przeprowadzanych przez Krajowy Związek jest:
- obiektywne badanie stanu legalności, gospodarności i rzetelności działania spółdzielni - na użytek ich organów statutowych,
- udzielanie organom statutowym spółdzielni pomocy w rozwiązywaniu istniejących problemów oraz stwierdzonych nieprawidłowości.
§ 34.
Krajowy Związek przeprowadza lustracje:
- ustawowe - polegające na badaniu w terminach określonych w ustawie - Prawo spółdzielcze całokształtu działalności spółdzielni, w tym ich sprawozdań finansowych,
- problemowe - polegające na badaniu lustracyjnym zleconej części działalności spółdzielni.
§ 35.
- W imieniu Krajowego Związku lustracje spółdzielni wykonują osoby (lustratorzy), posiadające uprawnienia nadane przez Krajową Radę Spółdzielczą.
- W przypadku stwierdzenia działalności lustratora niezgodnej z prawem lub zasadami ochrony informacji o spółdzielniach, Zarząd występuje do Krajowej Rady Spółdzielczej z wnioskiem o pozbawienie go uprawnień lustracyjnych.
§ 36.
- Lustratora do przeprowadzenia lustracji spółdzielni wyznacza prezes Zarządu lub osoba przez niego upoważniona, wydając mu pisemne upoważnienie.
- W przypadku lustracji zespołowej wyznacza się kierownika zespołu.
- W przypadku powstania okoliczności uniemożliwiających lustratorowi przeprowadzenie lustracji, wyznacza się w jego miejsce innego lustratora w trybie, o którym mowa w ust. 1.
- Podczas badania i analizy niektórych dziedzin lub zagadnień działalności spółdzielni lustrator może korzystać z pomocy rzeczoznawców, po wcześniejszym uzgodnieniu tego trybu z Krajowym Związkiem i spółdzielnią.
§ 37.
Tryb przeprowadzenia lustracji oraz postępowania polustracyjnego i odwoławczego określają odrębne przepisy ustawy-Prawo spółdzielcze oraz uchwały Krajowej Rady Spółdzielczej.
VI. Gospodarka Krajowego Związku
§ 38.
Majątek Krajowego Związku stanowią:
- składniki majątkowe przekazane przez likwidatorów jednostek organizacyjnych rolniczej spółdzielczości produkcyjnej,
- składki, wpisowe i dochody własne Związku,
- składniki majątkowe nabyte przez Krajowy Związek,
- darowizny osób prawnych i fizycznych.
§ 39.
- Krajowy Związek tworzy następujące fundusze własne:
- fundusz zasobowy,
- fundusz statutowo-organizacyjny,
- fundusze celowe tworzone zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami.
- Fundusz zasobowy powstaje z:
- wpisowego wpłacanego przez członków Krajowego Związku,
- wartości składników majątkowych przekazanych przez likwidatorów jednostek organizacyjnych rolniczej spółdzielczości produkcyjnej,
- darowizn osób prawnych i fizycznych przeznaczonych na ten fundusz,
- majątku trwałego nabytego przez Krajowy Związek,
- części nadwyżki bilansowej,
- innych wpływów określonych w regulaminie, o którym mowa w ust. 7.
- Poprzez fundusz zasobowy rozlicza się wszelkie zmiany w majątku trwałym Krajowego Związku.
- Fundusz statutowo-organizacyjny powstaje z nadwyżek wpływów własnych Krajowego Związku nad wydatkami w rozliczeniu rocznym i jest przeznaczony na realizację celów statutowych Związku.
- Środki funduszu wymienionego w ust. 4 niewykorzystane w roku obrachunkowym przechodzą na rok następny.
- Fundusze celowe tworzone są i wykorzystywane zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami.
- Szczegółowy regulamin gospodarki finansowej Krajowego Związku określa Rada uwzględniając obowiązujące przepisy.
§ 40.
- Członkowie Krajowego Związku obowiązani są wnosić składki na wykonywanie przez Związek zadań statutowych.
- Wysokość składek oraz tryb i terminy ich wnoszenia określa Rada.
- Składki wnoszone na rzecz Krajowego Związku w spółdzielniach stanowią koszty uzyskania przychodów do wysokości określonej w odrębnych przepisach.
§ 41.
- Krajowy Związek prowadzi rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy.
VII. Postanowienia końcowe
§ 42.
- Uchwały Zjazdu i Rady Krajowego Związku w sprawach organizacyjnych i majątkowych obowiązują jednostki w nim zrzeszone.
- Uchwały, o których mowa w ust. 1 publikowane są w "Biuletynie Informacyjnym" Krajowego Związku.
- W sprawach nie uregulowanych niniejszym statutem mają zastosowanie przepisy ustawy - Prawo spółdzielcze.
* * *
Niniejszy tekst zawiera treść Statutu przyjętego Uchwałą Nr 1 Zjazdu Założycieli z dnia 20 czerwca 1992 r. wraz ze zmianami:
- przyjętymi Uchwałą Nr 3 II Krajowego Zjazdu Delegatów Członków KZR RSP z dnia 29 maja 1996 r. i wpisany do Rejestru Spółdzielni ARS 3105 postanowieniem Sądu z dnia 15 czerwca 1998 r. oraz postanowieniem Sądu z dnia 6 lutego 2004 r. do Rejestru Innych Organizacji Podmiotów Gospodarczych Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000185803,
- przyjętymi Uchwałą Nr 7 IV Krajowego Zjazdu Delegatów Członków KZR RSP z dnia 27 kwietnia 2005 r. i wpisanymi postanowieniem Sądu z dnia 29 września 2005 r. do Rejestru Innych Organizacji Podmiotów Gospodarczych Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000185803
Podpisy członków Zarządu:
1. /-/ Zdzisław Kaczmarczyk - Prezes Zarządu
2. /-/ Roman Lubiniecki - Z-ca Prezesa Zarządu
3. /-/ Krzysztof Jacek Kokoszkiewicz - Wiceprezes Zarządu
4. /-/ Edward Stawny - Członek Zarządu
5. /-/ Stanisław Stec - Członek Zarządu